„Krátce po schválení bítešské vyhlášky, podle níž měly automaty ve městě skončit ke konci příštího roku, se problematikou opětovně zabýval Ústavní soud a dal městům možnost regulaci hazardu uspíšit. Nemusejí tedy využít přechodnou dobu, po kterou by automaty musely být povoleny," vysvětlil bítešský radní Ladislav Koubek.

V reakci na nález Ústavního soudu rozhodli Bítešští zkrátit přechodné období. „Lhůta devíti měsíců je přijatelným kompromisem jasně říkáme, že hazard na území města nechceme, na druhé straně ale poskytujeme majitelům daných zařízení určitý čas na to, aby se na novou situaci připravili a uspořádali si například pracovněprávní vztahy," řekl místostarosta Velké Bíteše Tomáš Kučera.

Velká Bíteš se takto vzdá ročního příjmu z automatů ve výši 1,5 milionu korun. „Věříme ale, že se nám tak podaří zlepšit bezpečnost a hlavně zabránit tomu, aby se obětmi této závislosti stávali další a další mladí lidé. Pokud se podaří zachránit alespoň jednu rodinu, pak mělo naše úsilí smysl," dodal Koubek.

Velká Bíteš se připojila k Bystřici nad Pernštejnem a Velkému Meziříčí, kde také hrací automaty, videoloterijní terminály a podobná zařízení už zakázali. Stávající přístroje tam mohou být provozovány maximálně do konce roku 2014.

I Nové Město na Moravě automaty zakázalo, a to od 1. srpna. „Ty, co mají povolení na delší dobu, musí provoz ukončit nejpozději do konce roku 2014," sdělil novoměstský starosta Michal Šmarda. „Provozovatelé tak mají dost dlouhou dobu na to, aby tuto svoji činnost stihli ukončit," podotkl starosta.