Problémy budou za pár let ještě větší,“ upozornil starosta Okresního hasičského sdružení Čech, Moravy a Slezska Luboš Zeman. „Ubývá totiž obcí, které jsou ochotny a hlavně schopny nákup techniky svým sborům dobrovolných hasičů dofinancovat. Letos například do kraje Vysočina nepřibylo ani jedno auto se státní dotací, která je teď o polovinu nižší než dříve,“ přiblížil Luboš Zeman.

Pokud vybavený hasičský automobil stojí například pět milionů korun a státní dotace činí milion, s doplatkem zbytku peněz si obec s několika stovkami obyvatel neporadí.

„I dříve si modernější hasičskou techniku mohli dovolit prakticky jen v obcích, ve kterých mají zásahovou jednotku II. nebo III. stupně. V těch menších si sami snaží opravit a udržet v provozu všechno, co jenom jde,“ vyjádřil se Luboš Zeman s tím, že v letošním roce při využití dotace o nákup vybaveného hasičského auta žádný ze sborů nepožádal.

Nějakých dvě stě nebo tři sta tisíc korun na nákup nové stříkačky by se hodilo hasičům v Matějově, protože ta původní je bezmála čtyřicet let stará.
Ale i další matějovská hasičská technika by potřebovala obnovu.

„Je to problém, peněz není nazbyt, snažíme se proto stroje svépomocí udržovat v provozuschopném stavu, což vyžaduje hodně úsilí,“ vyjádřil se starosta Matějova Jaroslav Činčera.

Mezi sbory, které mají ve žďárském okrese nejstarší činnou hasičskou techniku, jsou hasiči z Nových Dvorů na Žďársku. U svých veteránů však chtějí setrvat, protože zajištění jejich prozuschopnosti berou jako otázku cti.

„Máme Pragu RM z roku 1951 a cisternu z roku 1953. A jsme hrdí na to, že jsou stále funkční. Je v tom sice hodně práce a času, ale jsme na ně opravdu pyšní,“ sdělil velitel SDH Nové Dvory na Žďársku Jiří Sáblík.

Štěstí měli při obměně technického vybavení dobrovolní hasiči z Pohledce na Novoměstsku.„Loni jsme od poloprofesionálů z Nového Města na Moravě dostali cisternu z roku 1980. Na poměry hasičského sboru v malé obci se jedná o relativně novou techniku,“ sdělil velitel tamních dobrovolných hasičů Jiří Klouda.

Pohledečtí hasiči jsou na tom díky novoměstským poloprofesionálům nyní oproti srovnatelným sousedům dobře. „Ve výbavě je elektrocentrála, dýchací přístroje, motorová pila a kalové a plovoucí čerpadlo,“ dodal Jiří Klouda.

Díky státním škrtům však peněz na dobrovolné hasiče ještě o něco ubude. „Byl zrušen takzvaný Virtuální program, což znamená, že vozidla střední třídy, která se přidělovala profesionálům, po pěti letech přecházela k dobrovolným hasičům. Letos poprvé tomu tak není a dá se předpokládat, že ta auta budou za pár let hodně chybět,“ dodal Luboš Zeman.