„Přípravami se zabýváme asi od Vánoc. Jsme takřka ve finále, tak dolaďujeme podrobnosti a konkrétní úkoly," uvedl Pavel Štefan, starosta Světnova a zároveň velitel místních hasičů. „Pozvaní jsou samozřejmě mimo jiných i zástupci všech okolních sborů, je to pro nás společenská událost," řekl starosta Štefan.

Páter Vladimír Vojtěch Záleský požehná zbrusu novému praporu hasičů. Novodobé obecní symboly získal Světnov až v roce 2009, teď tedy má prapor také SDH. „Začali jsme o něm uvažovat, když získala prapor obec," potvrdil Štefan, „a podařilo se. Záleželo nám teď na tom, abychom udrželi určitou heraldickou spojitost." Světnovský sbor má v současnosti 86 členů.

Při oslavách bude ke koupi Kronika Sboru dobrovolných hasičů ve Světnově, kterou obec právě vydala. Jejím autorem je Petr Škarvada, co vytvořil například i publikaci Dějiny Světnova a jeho domů. „Kroniku jako takovou, třeba starou, jsme coby vzor k dispozici neměli. Byly ale tři knihy archivních dokumentů hasičského sboru, takže z nich jsem vlastně kroniku vytvořil," popsal Petr Škarvada.

„Dal jsem dohromady zápisy, texty, a starosta s fotografiemi obešel hasiče ve vsi. Díky tomu víme, kdo, kde a kdy na fotkách je, zvlášť na těch starých. Nyní je máme do budoucna už popsané, dali jsme si na tom záležet," doplnil autor. Na knize pracoval asi půl roku. „Bylo to jednodušší než s předchozí knihou, podklady byly pohromadě, a hlavně byly v češtině," vysvětlil Petr Škarvada.

Hasičskou kroniku vydali Světnovští v nákladu 250 kusů, u příležitosti oslav výročí bude stát 100 korun.

-------------

Program oslav

Pátek 28. června, u ZŠ Světnov a na návsi u křížku

18.45 odhalení pamětní desky Prokopu Světnovskému

19.00 mše za zemřelé i žijící rodáky, hasiče, spoluobčany (mši slouží Vladimír Vojtěch Záleský)

Sobota 29. června, parket u OÚ a KD Světnov (při nepřízni počasí v kulturním domě)

13.30-14.00 příjezd sborů

14.00 vystoupení žáků Základní školy Světnov

14.30 slavnostní nástup, projevy starostů obce a SDH

14.45 proslovy hostů, vyznamenání zasloužilých členů, žehnání praporu SDH Světnov

15.15 vystoupení taneční skupiny Fryšava

16.00 vystoupení malých dobrovolných hasičů z Jam

potom volná zábava

20.00 taneční zábava se skupinou Dring a s večerním překvapením

Výstava současné techniky SDH Světnov bude ke zhlédnutí za bývalou prodejnou vedle KD.

Během celého odpoledne bude možné v obecním úřadě zakoupit upomínkové předměty s motivy nového praporu, rodáka Prokopa Paeonia (pamětní plaketa, klíčenka, odznak) a také první vydání publikace o historii obce Světnov a SDH Světnov, a nebo Subregionu Velké Dářko.