„Osmdesát pět terénních stupňů s převýšení několika desítek metrů zdolej pod třicet sekund. Jinak platíš pokutu – tekutou,“ usmál se František Sládek, starosta dobrovolných hasičů Žďár nad Sázavou 2 Zámek. „Toto pravidlo ale platí jen pro hasiče z naší zásahové jednotky,“ dodal na vysvětlenou starosta Sládek.

Vyběhnou schody, které přivádějí ve Žďáře turisty ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví Unesco, přišly v sobotu odpoledne desítky běžců. Rozřazeni byli do celkem deseti věkových kategorií.

„Proč má závod přívlastek faraónský? Staří faraóni museli obhájit svoji vládu také tak, že prokazovali svou fyzickou zdatnost. My jako hasiči jsme si chtěli také dokázat, že jsme fyzicky zdatní,“ vysvětlil František Sládek. A protože ze žďárského zámku, kde jednotka sídlí, to mají hasiči na Zelenou horu coby kamenem dohodil, padla volba právě na běh do schodů.

A akce se ujala. Letos se konala již po páté. „Vlastě po šesté, když započítáme zkušební nultý ročník,“ dodal starosta Sládek.

Nejlepší časy na trati, která začíná pod prvním schodem pod kopcem Zelená hora, a končí došlápnutím na pětaosmdesátý schod před vstupem do areálu poutního kostela, se pohybují kolem šestnácti vteřin. Ale jak hasiči z pořadatelského sboru říkají, není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

„Všichni závodníci si něco odnesou, minimálně diplom, vítězové poháry,“ řekl František Sládek. A co se stane, když závod otevřený pro všechny vyhraje „nehasič“? „Byli bychom rádi, kdyby se stal naším členem, protože hasičů není nikdy dost,“ dodal starosta zámeckých hasičů František Sládek