VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči zachraňovali na komíně v Herálci mláďata čápa bílého

Žďársko - Smrt elektrickým proudem ukončila bezproblémové hnízdění páru čápa bílého na komíně v Herálci na Žďársku. Novou čapí populaci museli zachraňovat profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou. A nejednalo se o první letošní případ ve Žďárských vrších.

25.5.2013
SDÍLEJ:

V čapím hnízdě na komíně v Herálci byla dvě mláďata a také vejce. Dolů je snášeli hasiči za dohledu pracovníků CHKO Žďárské vrchy a Záchranné stanice Pasíčka . Foto: Petr Mückstein, CHKO Žďárské vrchy

„Čapí samec v Herálci uhynul a samice by se sama nedokázala o čerstvě vylíhlá mláďata postarat lovit pro ně i pro sebe. Z hnízda proto hasiči postupně odebrali dvě čapí miminka a jedno vejce. Další dvě vejce tam ponechali. Možná se je podaří samici ještě vysedět," sdělil Josef Cach ze Záchranné stanice volně žijících živočichů Pasíčky u Boru u Skutče.

Právě pracovníci ze záchranné stanice požádali ha-sičskou jednotku o pomoc. „Celá akce trvala téměř hodinu a půl a probíhala za použití výškové techniky," doplnila k průběhu výjezdu tisková mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Čápata, jež byla podle Josefa Cacha po snesení na zem v kritickém stavu, a uvidí se, zda přežijí, putovala do inkubátoru a vajíčko do umělé líhně.

Ostatně v ní jsou i další tři vejce čápa bílého, která pracovníci záchranné stanice odebrali z hnízda v Bohdanči, devět kilometrů od Zruče nad Sázavou. „Samec tam má problém lovit, takže jsme situaci řešili odvezením vajec," poznamenal Cach s tím, že na usmrceného černého čápa po zásahu elektrickým napětím byli nedávno upozorněni rovněž v Krouně u Hlinska. „V okolí se nám ovšem nepodařilo hnízdo vypátrat," dodal pracovník Pasíček.

Zásahem proudu jsou nejvíce ohroženi středně velcí ptáci, konkrétně čápi tímto způsobem hynou v zemích střední Evropy nejčastěji. Podle slov Jaromíra Čejky, ornitologa a mluvčího Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, nedochází ke smrtelným úrazům proto, že by brodiví ptáci na dráty elektrického vedení sedali. Čápi se vyznačují velkým rozpětím křídel a vlivem silného nárazového větru se někdy může stát, že dojde ke kontaktu.

„Druhým nejčastějším důvodem úmrtí je otrava z nástrahy políčené na jiného živočicha," konstatoval Čejka.

Ke střetu s dopravním prostředkem či úmyslnému zabití ze strany člověka zde podle Jaromíra Čejky nedochází.

Ochránci sledují čápy pravidelně. V loňském roce zkontrolovali na území CHKO Žďárské vrchy a okresu Žďár nad Sázavou šestatřicet lokalit. Podle statistiky byly obsazeny tři desítky hnízd a šest zůstalo opuštěných. Na jednadvaceti místech se podařilo bílým čápům vyvést mláďata a na devíti lokalitách pobýval pouze jeden čáp nebo pár.

„Máme několik monitorovacích míst, díky Herálci víme, že čapí samice už sedí na snůškách. Na svém stanovišti jsou dále čápi například v Rudolci. Konkrétní početní stavy ale budeme znát až za dvacet dní," řekl ornitolog Jaromír Čejka. Příbytek čápů je možné sledovat on-line na webové kameře v Novém Veselí.

První čápi bílí se začínají na Vysočinu vracet koncem března či počátkem dubna. Zdejší krajina je pro ně velmi atraktivní a dokonale vyhovuje jejich potřebám. Snad kromě centrální části Žďárských vrchů, která neposkytuje těmto stěhovaným opeřencům tolik oblíbené soustavy rybníků. Obsazování hnízd někdy provázejí tvrdé boje. Loni ve Vojnově Městci už měl čapí pár v hnízdě tři vejce, když se tam objevili další čtyři čápi. Strhla se velká bitva šesti čápů, při které došlo ke shození vajec a jejich rozbití.

Je trendem posledních let, že čápů bílých celorepublikově ubývá, způsobují to prudké a časté výkyvy počasí v průběhu hnízdního období v jednotlivých regionech. S tím také souvisí úbytek potravní nabídky.

Autor: Zlata Ptáčková

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Do akce Česko Zpívá koledy se v Polničce zapojily stovky lidí.
20

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Žďár nad Sázavou – Patnáctileté výročí městské příspěvkové organizace Mateřská škola (MŠ) Žďár nad Sázavou provázela velkolepá oslava v podobě akademie s názvem Vánoční hvězdičky.

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT