Kusy těžkého sněhu a ledu, které v uplynulých týdnech pokryly střechy budov, pomalu sklouzávají dolů. Tyto pak mohou velmi jednoduše zranit procházející osoby. Nebezpečí jako obvykle hrozí nejvíce v centrech měst s vysokými objekty - jak se sedlovými, tak i rovnějšími střechami.

„Pravidelně kontrolujeme objekty veřejného zájmu, to znamená místa s větším pohybem osob jako jsou centra měst, základní a mateřské školy či zdravotnická zařízení,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová a zároveň dodala, že příslušníci sboru sníh ze střech neodklízejí. Zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví či majetek dalších osob.

Je tedy čistě jen na majitelích samých, aby si na střechách „udělali pořádek“ sami nebo si na práci objednali soukromou firmu, obrátili na technické služby města, popřípadě na představitele své obce. Pokud to nejde, pak je vhodné rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit. I když jde v podstatě o zábor chodníku, který musí povolit městský úřad.

Bez úrazu

„Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina do dnešního dne nezaznamenala na Žďársku žádné úrazy způsobené padajícím sněhem či ledem ze střech,“ řekla včera Žďárskému deníku ředitelka Vladislava Filová. I v dalších dnech se budou denní teploty držet nad nulou.