Své o tom vědí hasiči na Žďársku – v posledních týdnech vyjíždějí odstraňovat následky extrémního počasí skoro stejně často jako hasit požáry. „Se špatným počasím máme skutečně zvýšený počet výjezdů našich jednotek,“ potvrdil velitel družstva hasičů ze Žďáru nad Sázavou 2 – Zámek Tomáš Entlicher.

Hasiči se při zásazích musí chtě nechtě proměnit ve všestranné pomocníky – nejčastěji odčerpávají vodu ze zatopených objektů, odstraňují stromy ze silnic a narychlo zakrývají stržené střechy. „Je to velmi náročné a musíme při tom postupovat opatrně, abychom nenapáchali ještě větší škody,“ poznamenal Entlicher.  

Zvlášť citlivě je třeba postupovat při práci s motorovou pilou. „Nikdy nevíte, co zaklíněný strom nebo větev udělá,“ podotkl žďárský hasič.

Při práci ve výškách hasiči suplují horolezce a používají k tomu profesionální vybavení, které jim má v kritických situacích chránit život. Vydatné srážky Rozmary počasí a s nimi související časté bouřky mají vliv i na to, že lidé častěji připojišťují svůj majetek. „Často se setkávám s připojišťováním čelních skel aut, která se při bouřce mohou snadno poničit,“ uvedl pojišťovací agent Radek Klapač.

Lidé se podle něj také více uchylují k havarijnímu pojišťění. Z nejvýraznějších škod, které silné bouřky na Žďársku způsobily, lze připomenout záplavy v Rovném, zatopené tělocvičny 5. základní školy či poškozenou střechu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře.

Bouřky se Žďársku zřejmě nevyhnou ani v nejbližších týdnech, vydatnost srážek by však neměla být tak velká, aby odpovídala srážkám přívalovým. „Přesná lokalizace výskytu bouřky je za těchto situací velmi obtížná, ale s příchodem studené fronty ze západu většinou přichází i vydatné deště,“ informoval Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

-------------------

Škody se na Zelené hoře vyšplhaly na téměř půl milionu

Žďársko/ Na jeden z následků krutých bouřek Žďárští dlouho nezapomenou. Silný vichr, který se Žďárem nad Sázavou prohnal 25. června, poničil střechu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO. Škody dosáhly výše 415 tisíc korun.

„Přesouváme nastřádané finance z interiéru na střechu, aby byla opravená co nejrychleji,“ uvedl Libor Karásek z Národního památkového ústavu v Telči.

Poškozený krov žďárské chlouby by měl být zrekonstruovaný do konce letošního roku. „Rádi bychom to všechno zvládli, aby nedošlo k dalším Provizorní zastřešení Zelené hory

škodám,“ poznamenal Karásek. V současné době se na práci chystají tesaři a klempíři.

Živel způsobil rozsáhlé škody také v Rovném na Bystřicku, kudy se 1. června přehnala rozsáhlá povodeň. Škody napáchala jak na soukromém, tak na obecním majetku. Původní odhad činil jeden a půl milionu korun, opravy si ale vyžádají víc.
„Musíme opravit kanalizační vpusť. Zadali jsme projekt firmám, a ty tvrdí, že jeden a půl milionu stačit nebude,“ nechal se slyšet starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Nepříjemnosti způsobil také přívalový déšť 3. června ve Žďáře nad Sázavou. Zatopil vykládací rampu před skladem firmy Hettich, obě tělocvičny 5. základní školy i chodby a zázemí firmy prodejce v Nádražní ulici.

Na sklonku června žďárští hasiči vyjížděli například ke spadlému stromu, který bránil průjezdu na cestě ke hřbitovu na Zelené hoře, a k dalšímu spadlému stromu v Santiniho ulici.

Lucie Pátková