Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se potýkají s bující byrokracií

Nové Město na Moravě - Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter připjal čestnou stuhu nejpočetnějšího občanského spolku v zemi na prapor Okresního sdružení hasičů Žďár nad Sázavou. Slavnostní okamžik prožili delegáti 255 sborů dobrovolných hasičů při výročním shromáždění v Novém Městě na Moravě. Mezi gratulanty na místě byli poslanec Parlamentu ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, krajští ředitelé Hasičského záchranného sboru Petr Beneš, Policie ČR Radek Malíř a Zdravotnické záchranné služby Vladislava Filová.

30.3.2017
SDÍLEJ:

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter připjal čestnou stuhu nejpočetnějšího občanského spolku v zemi na čestný prapor dobrovolných hasičů Žďárska. Zástavu drží starosta okresního sdružení Luboš Zeman.Foto: Ivo Havlík

Za poznamenání přitom stojí, že dobrovolní hasiči žďárského okresu byli vůbec první v republice, kteří jej obdrželi od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska již v roce 2000 jako nejvyšší vyznamenání udělované kolektivům.

Jednání nemělo jen slavnostní ráz. Zaznělo výrazné ocenění vlády za její úsilí o lepší materiální vybavení i zásahových jednotek malých obcí. Díky státním dotacím mají nové cisterny ve Velké Losenici a Velkém Meziříčí, letos cisternu dostane obec Herálec, 38 sborů už má, nebo brzy bude mít, nový hasičský dopravní automobil.

Padla však také kritická vyjádření na obrovský nárůst byrokracie, která už je obtížně únosnou přítěží spolkové činnosti. „Resortní státní administrativní aparát vtahuje naši dobrovolnou činnost do komerce, byznysu a do nesmyslné administrativy. Na snahu zákonodárců vytvořit možná potřebné regulační mantinely doplácí historicky ověřená, společnosti prospěšná, mnohde nezastupitelná dobrovolná spolková práce," uvedl starosta okresního sdružení hasičů Luboš Zeman.

Čtěte také: Rozkvetly omamně vonící lýkovce

Při povinné přeregistraci sborů na pobočné spolky u Městského soudu v Praze museli na Žďársku pracně zúřadovat řadu formálních listin ve 255 sborech a 25 okrscích i získat písemný souhlas majitelů nemovitostí, v nichž sbor sídlí. Mnohde však hasiči nemají ani vlastní klubovnu a „bydlí" na soukromé adrese některého funkcionáře výboru sboru.

„To jsme však ještě netušili, že po povinnostech vlastnit živnostenský list, mít koncesi na prodej alkoholu, Celní správě hlásit prodej alkoholu na našich akcích, například bálech, nám u nohou přistane další klacek elektronická evidence tržeb a registrační pokladny," řekl Zeman a vyjádřil nejistotu, zda opravdu platí vyjádření ministra financí Andreje Babiše na předloňském sjezdu dobrovolných hasičů, že spolků se EET týkat nebude.

Svaz měst a obcí má totiž v rukou materiál Generálního ředitelství finanční správy, z něhož to patrné není. Aby papírové byrokracie nebylo málo, rozjíždí se další nesmyslný kolotoč. Spolky hasičů musí každý rok zpracovat přehled o svém majetku a závazcích, i kdyby nepořádaly žádnou taneční zábavu, žádnou zahradní slavnost, žádnou soutěž, neprodali železný šrot a do spolkové pokladny vybrali jenom členské příspěvky.

Čtěte také: Meziříčská jatka bourají v rámci výcviku hasiči, město ušetří

Čísla, fakta, jubilea, úspěchy

- Okresní sdružení hasičů do roku 2017 vstoupilo s 11 987 členy ve 255 sborech dobrovolných hasičů, hnutí nadále posiluje, k 1. březnu na Žďársku bylo registrováno již 12 181 hasičů. Téměř čtvrtinu tvoří ženy.

- Nejstarším členem, a zřejmě nejstarším českým hasičem vůbec, je Vlastimil Kadlec z Věstína, narozený 29. června 1916.

- Zásahové jednotky různých stupňů jsou ve 233 obcích. Vloni na Žďársku bylo 158 požárů, je to méně, než jindy, ale celková škoda je vyšší, přesáhla 26 mil. Kč. Hasiči uchránili hodnoty za 116,5 mil. Kč. Zraněno bylo 12 osob, naštěstí o život v ohni nikdo nepřišel.

- Okrsek Velká Bíteš začal udělovat medaili Vincence Broži. Přihlásil se tak k odkazu zakladatele 41. župy Velkobítešské a spolku v Křoví. První medaile s číslem 1 byla slavnostně předána potomkům Vincence Broži.

- Nové prapory mají vyšity v Bobrůvce, Ždánicích, Milešíně, Radenicích, Mostištích, Dolních Heřmanicích, Sirákově a Velkém Tresném. Okresní archiv hasičských zástav již eviduje 130 praporů.

- Stoleté a starší výročí svého založení slavily spolky v těchto městech a obcích: Velké Meziříčí 145 let (vůbec první sbor založený na Moravě); Nížkov a Věcov 135 let; Žďár nad Sázavou 2 Zámek, Velká Losenice a Škrdlovice 130 let; Písečné a Tišnovská Nová Ves 125 let; Dolní Heřmanice, Vír, Rozsochy, Křoví, Bolešín, Věchnov, Bor, Radostín u Vojnova Městce, Ždánice, Dobrá Voda a Smrček 120 let; Horní Loučky, Holubí Zhoř 115 let; Bobrůvka, Maršovice, Sirákov 110 let; Milasín 105 let; Pořežín 100 let.

- Mostiště, obec, která má kmenových 600 obyvatel, zažila neopakovatelnou „přesilu" hostů. Na okresní soutěž hry Plamen do ní přijelo 850 mladých hasičů ze 64 družstev.

- Družstvo žen SDH Velké Meziříčí splnilo náročná kvalifikační kritéria a v létě bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství zemí sdružených v mezinárodní hasičské organizaci CTIF v rakouském Villachu.

- Soutěž Dobrovolní hasiči roku 2016 v kategorii Jižní Morava a Kraj Vysočina vyhrál sbor města Velké Meziříčí, štafetu vítězů převzal od sboru ve Sněžném.

- Soutěž Zlatý erb o nejlepší webové stránky hasičských sborů Kraje Vysočina vyhrál SDH Krásněves, třetí příčku obsadil zámecký sbor ze Žďáru nad Sázavou.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M. „V sobotu za rozednění jsme měli sraz v lovišti, jinak to nešlo,“ usmál se rybář Karel Malivánek mladší.
12

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

I přes svůj handicap se Oldřich Tatíček z Rokytna vydal do volební místnosti.
8

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Meziříčští při volbách hlasují také o náměstí

Velké Meziříčí – Obyvatelé Velkého Meziříčí vstoupili úderem čtrnácté hodiny do volebních místností, aby vhodili obálky se svými kandidáty do volebních uren. Odstartováno bylo ale také jejich historicky první referendum.

Žďár hledá další osobnost, která získá cenu města

Žďár nad Sázavou – Žďárská radnice začala přijímat nominace na Cenu města Žďáru nad Sázavou. Hodlá ji udělit již potřetí. „Stalo se to vlastně už tradicí, letos jsme ocenili osobnost města již podruhé,“ poznamenal žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení