Celkem 285 dobrovolných hasičských sborů z 51 okresů republiky v celkovém počtu tři a půl tisíce hasičů se přihlásilo k myšlence vytvořit český rekord v přepravě vody na dálku. Začátek „hada“ z hadic bude v Dolních Loučkách, konec na Devíti skalách. Vedení přetne i silnice.

„Hadice překříží komunikace na dvanácti místech, řidiči se ale nemusejí bát, že by to mohlo nějak ohrozit dopravu. Tato místa budou označená přenosnými značkami se snížením rychlosti, bude tam stát hasič a auto s majákem. Samotné hadice budou uloženy do přejezdových můstků,“ informoval starosta Okresního hasičského sdružení Čech, Moravy a Slezska Luboš Zeman.

Had přes dva kraje

Nápad na překonání rekordu vznikl před třemi lety v hlavách hasičů z Nových Dvorů na Žďársku. „Když jsme ale zjistili, že oficiální český rekord z roku 2001, který eviduje agentura Dobrý den v Pelhřimově, je 47 kilometrů, zaváhali jsme,“ uvedl tamní velitel Jiří Sáblík. „Nakonec jsme se ale rozhodli pokusit spojit nejnižší místo v „hasičském“ okrese, což jsou Dolní Loučky, s vrcholem Devíti skal,“ dodal.

Akce nezaujala jenom hasiče z Česka. K přepravě vody z Dolních Louček na Devět skal se přihlásilo také jedno družstvo z Německa a jedno ze Slovenska. Trasa vede přes dva kraje – Jihomoravský a Vysočinu. „Do pokusu o překonání rekordu bude zapojeno 3 080 kusů hadic plus 324 máme jako zálohu. Dále pak 156 stříkaček a pětasedmdesát záložních. Trasa vede přes celkem 18 obcí okresů Brno-venkov a Žďár nad Sázavou,“ upřesnil Luboš Zeman.

Voda bude čerpána z Dolních Louček (296 m.n.m.) na Devět skal (836 m.n.m.), což znamená celkové převýšení 540 metrů. „Doufáme, že se nám nový rekord opravdu podaří, i když víme, že sranda to rozhodně nebude. Ale musíme si držet palce,“ poznamenal Luboš Zeman.