Všechny zmíněné sbory měly ve čtyři hodiny výjezd, sešly se na studnickém Kopečku, kde dostaly podrobnější informace. „Vysvětlili jsme jim, že hledáme mladého muže, který šel do lesa se svou manželkou, ale ztratil se jí, zabloudil a zřejmě někde v lese leží zraněný. S manželkou se ještě stačil spojil mobilem, jeho poslední slova byla, že slyší někde opodál jezdit auta, a že přešel asfaltovou silnici. Pak už na volání nereagoval,“ popsal smyšlený příběh, který byl stěžejním tématem hasičského cvičení, velitel zásahu Vlastimil Tatíček ze Sboru dobrovolných hasičů Studnice.

Muži v pracovních uniformách vytvořili rojnici a pustili se do prohledávání lesního porostu, což, vzhledem k jeho hustotě, nebylo místy právě jednoduché. Nakonec se přece jen podařilo zraněného muže lokalizovat. Hasiči mu poskytli první pomoc a neprodleně přivolali zdravotnickou záchrannou službu. „Byla to simulace pádu ze stromu, zraněný měl otevřenou zlomeninu dolní končetiny a bylo tam i podezření na poranění krční páteře. Ukázali jsme hasičům, jak se s takovýmto pacientem manipuluje, jak ho ošetřit a transportovat k sanitnímu vozu,“ řekl jeden ze zdravotníků, kteří se na místo dostavili, Pavel Trojan.

Právě spolupráce se zdravotníky byla pro hasiče velkým přínosem. Většinou se taktická cvičení dobrovolných sborů obejdou bez další složky, účastní se jich pouze sami hasiči. Tentokrát tomu ale bylo jinak. „Pro nás to byla velká zkušenost, že jsme mohli jejich práci sledovat přímo v terénu, ukázali nám, jak správně v podobných případech postupovat,“ pochválil zdravotníky Vlastimil Tatíček.

Zraněný muž byl nalezen, ošetřen a naložen do sanitky. Tím ale cvičení ještě nekončilo. Na závěr totiž zdravotníci ještě poskytli členům hasičských sborů krátké školení první pomoci. „Vybrali jsme nejčastější diagnózy, s nimiž se mohou setkat – bezvědomí, cévní mozkové příhody nebo infarkty. Ukázali jsme jim, jak správně provádět masáž srdce a umělé dýchání,“ popsal Trojna některé z informací, jež hasičům poskytli.

Členové hasičských dobrovolných sborů poslouchali pozorně, příležitost dozvědět se více o záchraně lidského života se jim nenaskýtá každý den. „Každý člověk by o tom měl něco vědět. Nebude se nám to hodit jenom jako hasičům, ale také v soukromém životě. Člověk nikdy neví, v jaké situaci se ocitne a kdy bude muset někomu poskytnout pomoc,“ uzavřel Vlastimil Tatíček.