Tak nějak by vypadala realita. V neděli na náměstí Republiky se však jednalo o námětové cvičení. To bylo jednou z akcí připomínajících letošní 125. výročí založení sboru zámeckých záchranářů. Připravili jej „oslavenci“ ve spolupráci se žďárskými profesionálními hasiči a se spolkem Českého červeného kříže.

Při ukázce zásahu ve Staré radnici nechyběl kouř (samozřejmě divadelní) vycházející z okna v prvním patře, sirény, výšková plošina, a tudíž ani dobrovolní hasiči v plné výstroji s dýchacími přístroji či zranění v podobě nalíčených figurantů.

Pro přehlednost situaci pro diváky komentoval do mikrofonu Luboš Zeman, starosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Žďár nad Sázavou. „Cílem akce je mimo jiné i propagovat naši dobrovolnou práci. Lidé si myslí, že jezdíme jenom k požárům, ale ono jich moc není. Náplní naší činnosti jsou i zásahy u dopravních nehod,“ vysvětlil Luboš Zeman.

„Vše působilo velice věrohodně a úplně se mi tajil dech. Jsem ale ráda, že jsme sem s rodinou přišli. Vždy mě zajímalo, jak to asi vypadá při skutečném požáru, a teď jsem to viděla,“ pověděla Markéta Veselá ze Žďáru nad Sázavou.

Odpoledne dále pokračovalo ukázkou vyproštění osob z havarovaného osobního auta a jejich předání zdravotní službě a ukázkou hašení požáru vozidla po autonehodě. Malí i velcí si také prohlíželi vozový park zámeckých záchranářů, v němž nechybí ani historická Praga z roku 1941.