„Při okresní konferenci se bude volit nové vedení, tedy: starosta, místostarosta, tři náměstci a šestnáct členů výkonného výboru. Rovněž bude zvolen předseda a šest členů revizní rady,“ přiblížil starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) ve Žďáře nad Sázavou Luboš Zeman.

Okres Žďár nad Sázavou čítá nejvíce dobrovolných hasičů v rámci Česka, a to 10 964 členů v 257 hasičských sborech. Mezi sbory Žďárska i nadále patří pětadvacet obcí, které sice v roce 2004 se změnou krajských hranic přešly do Jihomoravského kraje, avšak tamní hasiči projevili zájem zůstat na Vysočině.

„Za námi je co do počtu členů okres Klatovy, tam mají pod deset tisíc členů. My jsme výjimeční v tom, že jako první a asi i jediný okres v republice máme svůj okresní prapor,“ připomněl Zeman s tím, že v rámci konference dojde i k jeho dekorování stuhami ze všech šesti měst okresu.

Stuhy měst

„Prapor jsme nechali ozdobit znaky měst, protože znak okresu neexistuje,“ doplnil náměstek SH ČMS ve Žďáře nad Sázavou Jan Slámečka.

Součástí akce bude i vyhlášení sportovního výkonu družstva za loňský rok. Držiteli ocenění za nejlepší čas v požárním útoku se stanou mladí hasiči z Olší. Po okresní konferenci přijde na řadu krajská, která se uskuteční 22. dubna v přibyslavském zámku, a celorepublikový hasičský sjezd 3. a 4. července v Ostravě.

„Přáli bychom si větší zájem špiček zákonodárných sborů, než tomu bylo dosud. Dobrovolní hasiči jsou suverénně nejpočetnějším občanským sdružením a mimo to sdružují nejvíce mladých lidí v republice, více než mládežnické organizace k tomu určené. Navíc plní spoustu úkolů i pro stát,“ doplnil Jan Slámečka.

-----------

Jiří Sáblík: Vodu s námi chtějí tlačit i Němci

Více než 280 hasičských sborů z celé republiky se přihlásilo k myšlence vytvořit český rekord v přepravě vody na dálku. První hadici položí v Dolních Loučkách, poslední na Devíti skalách. Nápad vznikl před třemi lety v hlavách hasičů z Nových Dvorů na Žďársku, říká tamní velitel Jiří Sáblík. Pokus o rekord je naplánován na sobotu 8. května.

Co byl ten prvotní impuls?
Jednomu našemu členovi jsme napouštěli jezírko na zahradě a táhli jsme hadice z koupaliště. Pro nás to bylo další námětové cvičení, ale překvapil nás velký zájem lidí. Tak nás napadlo, že by se to dalo udělat ve velkém.

Jak moc velkém?
Původně jsme mysleli tak pět kilometrů, ale když jsme zjistili, že český rekord je 47 kilometrů, zaváhali jsme. Pak jsme se ale přece rozhodli spojit nejnižší místo v našem „hasičském“ okrese – Dolní Loučky – s vrcholem Devíti skal. To je 61,6 kilometru.

Kde jste sháněli tolik hadic?
Kromě spolupráce se sbory ze Žďárska jsme rozeslali maily asi 3 600 obecním úřadům a 600 radnicím. Ke spolupráci se přihlásilo na 165 sborů z celé republiky. Nyní dokonce i hasiči z Německa.

Jak dlouho bude pokus o trvat?
Bylo nám povoleno nejdříve zatopit dopravní vedení z cisteren, pak se vše odpojí a pojede se jen na první zdroj. Dobu to sníží z osmi hodin na dvě až tři, spálíme méně benzinu a nezatížíme tolik stříkačky.