„Pozvání přijalo nejen jedenáct družstev z České republiky, ale i dobrovolní hasiči z polské obce Bieżyń a čtyři týmy ze Slovenska. Družstva z Kaplné a Sence přijíždí do Jam závodit pravidelně, letos však budou závodit také dvě nová – Rohožník a Vlčany,“ řekl starosta jamských dobrovolných hasičů Petr Starý.

Hasiči se s „koňkami“, z nichž nejstarším je více než 125 let, utkají v Jamském sportovním areálu. Diváci pak budou moci využít více tři sta šedesát míst k sezení. „Ti, kteří v minulých letech na koňkách zmokli, nemusí mít strach, lavičky a stoly budou před deštěm i sluncem chráněné. Po předchozích zkušenostech s lijáky jsme na plakát z legrace napsali, že se akce koná i za slunečného počasí,“ vysvětlil s úsměvem Starý. Kromě pohodlí pak na příchozí čeká i bohaté občerstvení, o které se jamští hasiči každoročně starají.

Sklizeň kukuřice - ilustrační foto.
Prasata se schovala do kukuřice, vypudí je až sklizeň

Soutěžící družstva budou závodit v útoku s koněspřežnou stříkačkou spojeném se štafetou. Ani letos nebude chybět jamské překvapení. Jakou další dovednost kromě té hasičské budou muset družstva prokázat, se ale dozvědí opět až na startu. „Chystáme ještě jedno překvapení, jmenuje se Tatínci se baví aneb Když piješ, tak neslibuj,“ doplnil Starý.

Akce v Jamách začíná prezencí v 10 hodin dopoledne, v 11.45 bude následovat slavnostní nástup družstev s prapory a o čtvrt hodiny později již propuknou samotné závody. Ty budou trvat do 16 hodin, potom již na soutěžící i fanoušky čeká vyhlášení výsledků a volná zábava.

Hana Kabrodová