První kroky požárníků směřují při každé jejich službě, která se opakuje po třech dnech, do zásahových vozů. „Musíme vždy přebrat techniku po kolizích z předchozí směny. Každý řidič si tak zkontroluje svoje auto, aby ho měl v případě výjezdu v pořádku a nic tam nescházelo,“ řekl žďárský hasič Jan Pelikán.

Pokud nemají dopoledne hasiči výjezd, procházejí různými školeními a praktickými výcviky. „Během každé směny máme také dvě hodiny fyzické přípravy, chodíme do posilovny nebo do tělocvičny. Součástí je i požární sport, který má čtyři disciplíny – běh na sto metrů s překážkami, výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže, požární útok a štafeta na čtyřikrát sto metrů,“ vyjmenoval Jan Pelikán. Navečer pak čeká hasiče úklid budovy.

Od půlnoci do šesti hodin drží hasiči takzvanou pohotovost na pracovišti. „V tu chvíli nemáme žádnou nařízenou práci, ‚pouze‘ čekáme, zda budeme muset vyjíždět k nějaké události. O té nás informují kolegové z Jihlavy. Když se něco stane, rozezní se u nás znělka a pak nám zavolají, kam máme vyrazit. V tu chvíli se otevřou vrata, hasiči sjedou po skluzech, navlečou se do zásahových obleků a vyráží ven. Vždy je to do dvou minut od oznámení události,“ uvedl Jan Pelikán.

---------------

Požárníci relaxují po těžkém zásahu v sauně

Profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou otevřeli dveře své stanice veřejnosti. Co u nich příchozí uvidí a kdy je mohou navštívit řekl v krátkém rozhovoru pro Žďárský deník ředitel tamního územního odboru Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Josef Ryba.

Co u vás lidé, kteří sem v rámci dne otevřených dveří přijdou, mohou zhlédnout?
Kromě zásahových vozů určených pro požáry či vyprošťování lidí a ukázek práce například s výškovou technikou je provedeme po celé naší budově. Zavítají proto třeba do jídelny, kde se hasiči stravují, do tělocvičny, kde se každou směnu konají dvě hodiny fyzické přípravy, do učeben či do velkého zasedacího sálu.

Je na stanici místo, kde mohou hasiči po těžkém zásahu relaxovat?
Určitě ano. K tomuto účelu slouží sauna. A i tu si mohou zájemci při dni otevřených dveří na naší stanici prohlédnout.

Kolik návštěvníků už se bylo za vámi během dne otevřených dveří podívat?
Za včerejší dopoledne tu bylo například čtyřicet tři dětí z hamerské základní školy a padesát tři školáků z Moravce.

Do kdy se mohou zájemci z řad veřejnosti přijít k vám na stanici podívat?
Dny otevřených dveří žďárské požární stanice, která se nachází v ulici Jamská, se konají ještě dnes a zítra. A to vždy od osmi hodin ráno do půl páté večer.