Ať už se jedná o požár, nehodu či zabouchnuté dveře bytu, výjezd žďárské hasičské jednotky bývá zaznamenán na video. Lidé si je mohou prohlédnout na internetových stránkách sboru sdhzdar2.cz a také na webu Žďárského deníku. Často se jedná o adrenalinovou podívanou.

„Řízení zásahového vozidla je opravdu náročná práce, máme velkou zodpovědnost," říká jeden z řidičů David Partl z SDH Žďár 2 Zámek. Zodpovědnost za volantem zásahového vozu pokaždé soupeří s hustým provozem ve městech i na běžných silnicích. Hasiči, podobně jako další zásahové jednotky, využívají při svých výjezdech přednosti v jízdě, která však vzhledem ke komplikované dopravě nemůže být vždy absolutní.

„Je pravdou, že běžní řidiči bývají nervózní a zmatkují, když vidí blížící se hasičské auto s majákem, průjezdy hustou dopravou bývají obtížné," svěřil se Partl. Největší problémy podle něj ale hasiči řeší hned u brány zámku, kde řidiči výjezd hasičů nerespektují.

Kamera na cestách proto hasičům slouží i jako průkazný materiál pro řešení možných problémových situacích, či dokonce nehod. „Kamera sice není povinnou výbavou, ale už jsme si na její používání zvykli. Pomáhá nám," uvedl náměstek starosty sboru Luboš Zeman. Jen loni absolvovali hasiči se žďárského zámku přes stovku výjezdů.

Zásahová jednotka hasičů z SDH Žďár nad Sázavou 2 Zámek je při poplachu kontaktována pomocí SMS zprávy na telefon z krajského operačního střediska. Muži, kteří právě drží týdenní službu, jsou ve stanici nejrychleji.

Na zámecké stanici se musejí převléknout, mezitím řidič vyjede se zásahovým vozidlem, jednotka do něj naskáče a vyjíždí. Ve voze je dálkové ovládání semaforu před hlavní bránou zámku. Semafor zastaví dopravu, aby hasičský vůz mohl rychle vyjet z areálu.