Relativně nejlépe jsou na tom takzvaní poloprofesionálové – takové sbory jsou v okrese dva. Hasiči v Novém Městě na Moravě a ve žďárském zámku.

Příspívají obce

„My jsme na tom, co se týče provozuschopné techniky a její případné obnovy oproti sborům v těch nejmenších obcích ještě dobře,“ sdělil velitel SDH Nové Město na Moravě Ondřej Novák.

„Teď ale zrovna sháníme nové dopravní auto, dodávku. Tedy nikoli nové, asi pět let staré, vyšlo by tak na tři sta tisíc. Polovinu peněz jsme už sehnali díky sponzorovi, o druhou polovinu chceme požádat město,“ dodal Novák. Technika dobrovolných hasičů je v režii zřizovatele sboru, tedy obce, existují také státní, potažmo krajské příspěvky, jež jsou limitovány podmínkami, ale je jich stále málo.

Většina techniky, tedy zejména stříkaček a cisteren, je u sborů dobrovolných hasičů zastaralá, některé „novější“ kusy pocházejí z konce 80. let minulého století. Protože obnova vozového parku je ale obvykle během na dlouhou trať, hasiči se jej snaží vlastními silami udržet v provozu, jak dlouho to jenom jde.

„Dárek“ v podobě nové techniky k užívání nebývá častý jevem. Poštěstilo se to ale například hasičům z Bíteše. Cisternové profesionálně vybavené a upravené vozidlo v řádu několika milionů korun jim zapůjčila společnost Mero z Kralup nad Vltavou.

„Auto je určeno jak pro nás, tak i pro profesionální hasiče, ale většinou s ním jezdí dobrovolní,“ uvedl David Dvořáček ze Sboru dobrovolných hasičů ve Velké Bíteši.

„Co se týče pořizování dalších potřeb, je to po domluvě s městem, ale myslím, že jsem na tom celkem dobře. Musíme se ale také zapojit sami – shánět sponzory či vydělávat na brigádách.

Obnovit svoji výstroj a výzbroj se postupně snaží i hasiči v Pohledci, místní části Nového Města na Moravě. „Jednotky jsou rozděleny podle velikosti obce, od čehož se odvíjí i výše krajských příspěvků. Záleží také na tom, co potřebujeme. S menšími položkami je to jednodušší, než kdybychom z rozpočtu chtěli novou stříkačku. Peníze si sháníme také sami, například pořádáním kulturních akcí,“ uvedl zástupce velitele SDH Pohledec Jiří Klouda.

Žďárský okres čítá nejvíce dobrovolných hasičů v Česku, a to 10 964 členů v 257 sborech.