Součástí oslav jubilea bude kromě plesu bývalých studentů den otevřených dveří. V rámci něho mohou příchozí zavítat do učeben či si prohlédnout terária. Jak uvedl ředitel gymnázia Vlastimil Čepelák, žáci předvedou návštěvníkům divadelní hru Agathy Christie. Ve škole se uskuteční i vernisáž výstavy absolventek školy Jany Zabloudilové a Hany Krškové.

„Vrcholem programu se stane v 16 hodin talkshow s významnými osobnostmi, jež k nám do školy chodily, a v životě toho hodně dokázaly. Jako například Miloš Barták, který se podílel na založení výzkumné stanice na Antarktidě, nebo Vojtěch Novotný, jenž je zakládajícím členem Biologické stanice v Papui-Nové Guineji," prozradil Čepelák.

Téma Antarktida

„V gymnáziu se zúčastním moderované diskuze. Mám ale přislíbeno, že kladené otázky budou laskavé a mírné. Nepochybně i na téma Antarktida," řekl včera biolog a polární vědec Miloš Barták s tím, že do střední školy ve Žďáře se vrací velmi rád. „Jak ve státním, tak biskupském gymnáziu dělám pravidelně přednášky. Konkrétně jednu až dvě ročně," doplnil ještě profesor Přírodovědné fakulty brněnské Masarykovy univerzity (MU).

Svoji účast ovšem přislíbili i zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, náměstek ministra financí Jan Gregor, děkan Filozofické fakulty MU Josef Krob či europoslanec Ivo Strejček.

„Z programu dne otevřených dveří bych dále vypíchl prezentace trojice fyzikálních projektů. Díky nim se naši studenti dostali do Evropské vesmírné agentury v Německu, což je evropská obdoba NASA, nebo do švýcarského CERNu," láká k návštěvě žďárského gymnázia jeho ředitel Vlastimil Čepelák.

Ve večerních hodinách se oslava 60. výročí založení střední školy přesune do prostor Domu kultury. Od 19 hodin se tam uskuteční Ples absolventů. „Na setkání přijde devět set lidí," konstatoval ředitel.

S těmi loňskými prošlo gymnáziem celkem 5316 absolventů. Jedním z nich je Martina Kovaříková ze Žďáru. „Na ples se určitě chystám, zúčastním se ho společně se svojí sestrou, která na gymnáziu maturovala šest let přede mnou," poznamenala Kovaříková.

Gymnázium bylo založeno 1. září 1953, do roku 1955 se vyučovalo v prostorách 1. ZDŠ, poté v budově 2. ZDŠ. V roce 1973 se gymnázium stěhuje do objektu Střední průmyslové školy a Domova mládeže ve Žďáře. Své vlastní budovy se škola dočkala až po 40 letech existence, tedy 1. září 1993. Aktuálně ji navštěvuje 475 studentů v 16 třídách, přičemž osmiletý studijní cyklus si zvolilo celkem 234 studentů.

--------------

Program oslav

Gymnázium, Neumannova 2, Žďár nad Sázavou

Kdy: sobota 23. listopadu

Den otevřených dveří:

od 14 do 17 hodin

Co se bude ve škole dít: ukázky práce s aktivní tabulí, prohlídky terária s výkladem, prezentace studentů o jejich návštěvě Barcelony, anglické divadlo zkrácená divadelní hra Agathy Christie, slosování kvizových odpovědí z historie školy, vernisáž výstavy, beseda s významnými absolventy školy, mikroskopování, chemické pokusy, prezentace školních exkurzí a projektů (třeba Vesmír 01, Fyzikální retro Jak (ne)získat Nobelovu cenu) nebo fotografická tvorba.

Ples absolventů:

od 19 hodin

Co se bude v Domě kultury dít? K tanci a poslechu zahraje skupina „4 Sýkorky", vystoupí Aerobic team Active SVČ Žďár a nebude chybět audiovizuální pásmo z historie školy.

zdroj: www.gymzr.cz