Soutěž pořádá už čtvrtým rokem vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. Témata soutěže vždy souvisí s různými aktuálními problémy. Letošním tématem byla potravinová bezpečnost a jak to, co jíme, ovlivňuje svět.

„Studenti se v komiksech věnovali podpoře zdravých a lokálních potravin, boji s obezitou a anorexií, upozornili na problémy plýtvání potravin, ekologické nebo pracovní souvislosti v nadnárodních korporacích," vysvětlila koordinátorka komiksové soutěže Zdeňka Kučerová.

Do soutěže letos studenti a žáci zaslali 149 komiksů, na jejichž výrobě se podílelo 269 studentů a studentek z celé republiky, kteří byli rozděleni do tří kategorií podle věku. V první kategorii soupeřili žáci prvních stupňů základních škol, ve druhé žáci druhých stupňů a ve třetí kategorii bojovali středoškoláci. Právě v nejstarší kategorii se umístila skupinka čtyř studentek, kterou vytvořily Marie Doležalová, Gabriela Filipová, Terezie Tulisová a Lenka Sedláková, z Biskupského gymnázia ve Žďáře. Obsadily třetí místo.

„Z umístění máme ohromnou radost, především proto, že holky zpracovávaly komiks na poslední chvíli. Na výrobu měly jen čtrnáct dní, ale byly šikovné a práci se věnovaly i doma," řekla učitelka výtvarné výchovy Stanislava Wasserbauerová.

Z celkového počtu postoupilo do užšího výběru jednapadesát výtvorů, které budou až do 20. listopadu k vidění v Langans Centru Člověka v tísni. Studentské práce hodnotila odborná porota složená z výtvarníka Karla Jerieho, středoškolské pedagožky Terezy Kocové a ředitelky programu Varianty Petry Skalické. „Přestože téma bylo na zpracování poměrně obtížné, musím kromě uchopení tématu vyzdvihnout také výtvarné zpracování, originalitu a v několika případech i výrazný talent," řekla Kučerová. Vítězové si převzali ceny 1. listopadu v pražské MeetFactory. Předávání bylo spojeno s devátým ročníkem multimediálního festivalu KomiksFest. „Výherci si odnesli ceny v podobě komiksových knížek," prozradila koordinátorka vzdělávacího programu Varianty Lucie Kundra.