„Při průjmech je nebezpečná dehydratace organizmu, proto doporučujeme hlavně dietní režim, dostatek tekutin a protiprůjmové léky,“ uvedla lékařka Marie Quandtová. Na Žďársku hygienici evidují hlavně střevní onemocnění způsobená bakterií Campylobacter jekáni.

Pozor na kuřecí speciality

„Tyto bakterie se do organizmu dostanou při nedostatečném tepelném zpracování hlavně kuřecího masa, například při grilování,“ řekla Zdeňka Říhová, pracovnice oddělení epidemiologie Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou. „Loni jsme si sice pochutnali, ale potom jsme tři dny bojovali s průjmem. Letos proto maso nejen nakládám, ale při grilování ho nechávám na roštu podstatně déle, než je asi třeba,“ svěřila se se svou zkušeností Alena Sobotková z Bystřice nad Pernštejnem.

Jiní se nebojí. „Nikdy jsem žádné problémy neměl a to si dávám i pěkně krvavý hovězí steak. Buď to bylo štěstí nebo mám tak dobrou imunitu,“ řekl Petr Krotek ze Žďáru nad Sázavou.

Přípravu masa přizpůsobte grilu

Původní ohniště a krby postupně ze zahrad vytlačují plynové grily a lávové kameny. Metodě grilování musí ale kuchař zvolit i adekvátní dobu úpravy masa. Pokud se zdá, že je maso již připravené, je dobré ještě pro kontrolu jeden kousek rozříznout a podívat se, zda z masa vytéká šťáva nebo je ještě krvavé.

Ve druhém případě pokračujeme v grilování minimálně dalších patnáct minut. Ti, kteří přesto mají pocit, že by jim grilované maso mohlo ublížit, mohou zvolit kompromis. Grilování bez masa, jen se zeleninou. „Na roštu upravená cuketa nebo lilek jsou mnohem lepší než maso. A určitě zdravější. Připravujeme je tak už léta, chutnají i synům,“ pochlubila se Alena Kopřivová z Nového Města na Moravě.