„Pověst vypráví, že Gohial žil v roce 1785 v Podolí. Ve volných chvílích se nejradši oháněl kladivem a majzlíkem. Chtěl se stát umělcem, mrzelo ho, že se mu jeho otec vysmíval. Jednoho dne dostal nápad, že Josefu II. udělá pomník. Když měl hotovy nákresy, šel se svým bratrem do lesa, kde se tyčilo mnoho velkých balvanů. Jeden z nich se mu obzvláště líbil. Hned se s bratrem opřel o kámen, ale byl na ně příliš těžký. Ještě několikrát zabrali ze všech sil, ale kámen se ani nepohnul,“ přibližují prastarý příběh webové stránky městyse Bobrová.

Dřevostavba bytového domu má být hotová v roce 2025.
Ve Žďáře vzniká unikátní projekt. Dřevostavba bytového domu otevře příští rok

„Gohial navrhl, že si odpočine a šel si upravit své budoucí pracoviště. Jeho bratr seběhl k potoku, ještě ani nesmočil ruce, když ho upoutal ohromný rachot. Ten obrovský balvan se dal do pohybu a řítil se na Gohiala. Kámen ho přimáčkl k zemi, zcela ho zavalil a zůstal stát na místě, kde ho Gohial chtěl mít. Nešťastný mládenec zůstal pochován pod balvanem. Jeho bratr se chopil nářadí a do skály vytesal symboly na Gohialovu památku,“ končí příběh.

Příjemné putování za Gohialem lze započít právě kousek nad Bobrovou, u křížové cesty vedoucí až na vrchol kopce Kalvárie. Putování za Gohialovým kamenem je značené, vede po lesních cestách a pěšinkách. Částečně odlesněný kopec slibuje nádherné výhledy do okolí, především směrem k Bobrové a Radešínu.

Správa železnic ukázala zastávku vysokorychlostní železnice (VRT) ve Velké Bíteši.
Velká Bíteš bude mít zastávku na vysokorychlostní železnici. Takhle má vypadat

Kdo by si chtěl procházku o něco prodloužit, může volit mezi dvěma okruhy. Oba začínají v Horní Bobrové. Červeně značený okruh je dlouhý 6 kilometrů a vede podél řeky Bobrůvky k zámku v Radešíně a přes Kalvárii zpět do Bobrové. Delší zeleně značený okruh měří 17 kilometrů a cesta vás zavede ještě o něco dále. Třeba k mravenčímu království, ke kostelu svatého Bartoloměje v Bobrůvce nebo přes zříceninu hradu Valy.

Mohlo by vás zajímat: Začíná oprava Kovářovy a Libušínské ve Žďáře, nezajedou tam autobusy MHD

Zdroj: Deník/Milan Krčmář