Problematiku autovraků městský úřad průběžně řeší, ale ví, že nikdy nebude vyřešen zcela. „Ročně se v Pelhřimově úspěšně vyřeší zhruba patnáct až dvacet případů. Tato auta většinou zabírají parkovací místa,“ informovala mluvčí radnice Andrea Unterfrancová. Majitel vždy dostane výzvu a má na odstranění vraku dva měsíce. Když nereaguje, postará se o to město.

V Třebíči pak měsíčně řeší tři až čtyři nepojízdná auta. „Strážníci autovraky zjišťují v rámci své pravidelné kontrolní činnosti, ale setkáváme se i se stížnostmi od občanů města,“ uvedla zástupkyně ředitele městské policie Lucie Šerková s tím, že i ve druhém největším městě Vysočiny auta často blokují místa na parkovištích.

Parkoviště začne vyrábět elektřinu během příštího roku.
FOTO: Unikátní parkoviště u Dukovan začne vyrábět elektrickou energii v dubnu

Vrak ale musí splnit určité podmínky, aby byl vrakem. Je to chybějící nebo poškozené podstatné části auta, nečitelné identifikační číslo nebo přes půl roku propadlá technická. „Auta, která jsou jen někde dlouhodobě zaparkovaná, se nedají považovat za vraky. Nelze je odtáhnout, pokud netvoří překážku silničního provozu,“ krčí rameny Unterfrancová.

Strážníkům přitom definice vraku svazuje ruce, dle velitele městských policistů v Chotěboři Jiřího Novotného se daří snižovat počet nepojízdných vozidel ve městě i v rámci běžné činnosti strážníků. Odtah přitom obvykle přichází ke slovu až jako úplně poslední možnost.

Desítky případů

Také ve Žďáru nad Sázavou strážníci většinu autovraků odhalí sami, nemusí je na ně nikdo upozorňovat. „Ročně předáváme k řešení několik desítek případů,“ informoval vedoucí městské policie Martin Kunc s tím, že se zhruba v polovině radnice domluví s majitelem na odstranění. Sám si pamatuje i dobu před třiceti lety. „Pokud mě paměť neklame, tak v té době s autovraky problém nebyl vůbec žádný,“ uzavřel.

V krajském městě pak evidují aktuálně jeden vrak, je odstaven stranou pozornosti v ulici U Hlavního nádraží. Tam nepřekáží. „V nejbližší době bude odtažen a sešrotován,“ informoval vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal. Vozidel bez platné STK, aut bez registrační značky nebo starší vozů na podhuštěných gumách jsou pak ale po městě další desítky. „Jsou odstavena na různých parkovištích a komunikacích a obvykle někomu vadí, překáží, zabírají místo potřebnějším,“ jmenoval Dohnal. Pokud ale má auto platnou technickou prohlídku, pojištění a registrační značku, může parkovat libovolně dlouho kde chce.

Ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, brigádní generál Miloš Trojánek.
Policisté by měli mít autoritu, říká krajský policejní ředitel Miloš Trojánek

Odstavená auta jsou nemalou zátěží i pro životní prostředí, vždy přitom záleží na konkrétním místě a stavu vozidla. „Největším rizikem je, samozřejmě, únik provozních kapalin, kterými může dojít k poškození půdy a podzemních či povrchových vod,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí na jihlavské radnici Katarína Ruschková. Další rizika jsou, že mohou autovraky začít cizím přičiněním hořet, poškození vozu pak ohrožuje ptáky a jiné volně žijící živočichy. „Ale lidmi je nejhůř vnímáno to, že tyto nepojízdné vraky hyzdí veřejný prostor,“ uzavřela úřednice.