„Od společnosti Hettich jsme dostali termogenerátor s označením Swingfog SN 50. Jedná se o stroj, který po spuštění vytváří mlhu pomocí velmi malých kapiček o velikosti patnáct až třicet mikronů. Ta se dostane prakticky úplně všude. Tento přístroj nám tak umožňuje vydezinfikovat prostory jakékoliv velikosti a tvaru. Vytvořená mlha se nechává následně působit třicet minut. Poté stačí prostory jen důkladně odvětrat,“ popsala práci s novým přístrojem mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Dekontaminační termogenerátor zakoupila žďárská firma Hettich. „Vypadá to jako malé dělo. Jde o velmi efektivní zařízení, které je použitelné zejména pro nemocnice, domovy seniorů a další potenciálně rizikové prostory,“ sdělil Jiří Šiška, technik bezpečnosti práce a požární ochrany firmy Hettich.

Potravinová sbírka - ilustrační foto
Charita na Žďársku shání potraviny pro potřebné, uspořádala sbírku

Dekontaminační termogenerátor vyšel na částku okolo osmdesáti tisíc korun. Hasiči se na firmu obrátili s žádostí o jeho zakoupení. „Budou ho používat na dekontaminaci prostor ve žďárském okrese. Jsme žďárská firma, proto jsme chtěli, aby to bylo používané právě tady,“ poznamenal Jiří Šiška.

Krajským hasičům slouží tuto chvíli dvanáct termogenerátorů. Používají je například v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově nebo Třebíči. „Převážnou většinu z nich jsme dostali od různých společností darem. Za to jim patří velký dík. Můžeme naplnit naše poslání vedoucí k záchraně životů a zdraví spoluobčanů. ,“ vyjádřila se Petra Musilová.