„Jedná se o snímky, které se loni dostaly do finále, odborná porota je vyhodnotila jako nejlepší v tematických okruzích umělecké a historicko-srovnávací fotografie. Návštěvníci výstavy tak budou mít možnost si prohlédnout krásy bystřického regionu, vývoj a změny města i regionu, které zachycují dvojice srovnávacích fotografií historických a současných," uvedla za organizátory soutěže z občanského sdružení Kumšt Milada Krásenská.

Otevřený palác

Valdštejnský palác reprezentativní sídlo Senátu je rovněž kulturní památkou a konají se v něm různé výstavy. Zástupcům Bystřice se mimo jiné zamlouvá, že termín té jejich se kryje se dnem „otevřených dveří" Senátu, který se uskuteční v neděli 28. října. „Všichni návštěvníci se tak budou mít možnost seznámit s bystřickým regionem prostřednictvím instalovaných fotografií," sdělil bystřický starosta Karel Pačiska. „Se soutěží jsme začínali s myšlenkou zapojit veřejnost a návštěvníky regionu do jeho dění, vnímání proměn, což budou moci zachytit na svých snímcích. Chceme vytvořit obrazovou kroniku a založit tak v regionu novou tradici," dodal starosta Pačiska.

Letos má soutěž čtyři témata bystřické Press Photo aneb Život, kultura a sport na Bystřicku, umělecká fotografie Bystřicko z pohledu autora, který tam žije, třetím tématem je Bystřicko dříve a dnes aneb Fotili prarodiče, fotí vnoučata, což je historicko-srovnávací snímek míst, událostí či osob v proměnách času na základě dochovaných starých fotek. Posledním tématem je příběh ve fotografii posun děje v čase i prostoru se dvěma až deseti souvisejícími snímky.

Příspěvky posoudí šestičlenná porota v čele s významným českým fotografem Jindřichem Štreitem.

Kromě třech nejúspěšnějších autorů ze všech kategorií bude udělena Cena starosty Bystřice nad Pernštejnem, Cena veřejnosti a vyhlášen absolutní vítěz, a to při závěrečném galavečeru 8. prosince.