Na takto kvalitním trávníku, trávníku čtvrté generace, se dá trénovat i v zimních měsících. Navíc se odlehčí travnatým plochám na sousedících hřištích, které nestačíme obnovovat,“ uvedla tajemnice TJ Žďas Libuše Mrázová.

Stadion nový umělý trávník potřebuje, tělovýchovná jednota na něj dostala státní dotaci ve výši deseti milionů korun. Aby o ni ale záhy nepřišla, musí město doplatit zbývajících šest milionů.

A to nebude lehké. „V rozpočtu jsme s touto investicí nepočítali, bylo by ale nesmyslné peníze nenajít a tak vysokou dotaci vrátit, řekl žďárský starosta Jaromír Brychta.

Rada města už schválila uvolnění peněz a doporučila to ke schválení i zastupitelstvu. „Jednalo by se o dokrytí maximálně do částky šesti milionů korun. O zdrojích jsme zatím nejednali, ale máme peníze z akcií i nadrozpočtové příjmy,“ dodal Jaromír Brychta.

Rozhodnout se, z jakého zdroje peníze uvolní, bude muset radnice brzy. Peníze musí být použity ještě tento rok.

Mistrovské soutěže budou mít zelenou

Tráva čtvrté generace umožní Žďáru pořádání mistrovských soutěží, a to až po druhou ligu. „V umělém trávníku jsou použita fibrilovaná a monofilní vlákna, navíc se pod trávník dává speciální podložka, která mu dá ideální pružicí vlastnosti, jaké má přírodní trávník,“ vysvětlil zástupce Fotbalového klubu Žďas Petr Nedvěd výhody umělého trávníku.

Současný škvárový povrch hřiště nevyhovuje ani divizním soutěžím. Umělý trávník bude položen nejen na vlastní hrací ploše, ale také za brankami a v zázemí hřiště. „Musí to tak být, protože chceme získat certifi kát Českomoravského fotbalového svazu. Na novém trávníku by pak bylo možné hrát soutěže až po druhou fotbalovou ligu,“ potvrdil Petr Nedvěd.