„Jedna hrací plocha je na Nové Město opravdu málo. Musíme jezdit do Radešínské Svratky, tam probíhá většina tréninků, hlavně mládeže. Proto bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo získat dotaci na tréninkové hřiště s umělým povrchem," uvedl předseda Sportovního fotbalového klubu Vrchovina Jaroslav Michal.

Stávající fotbalový stadion na ulici Sportovní, který se v minulých dnech dočkal již zmíněné přestavby fotbalových kabin, by měl být i nadále hracím hřištěm číslo jedna. Také v budoucnu se na něm mají odehrávat všechny důležité fotbalové zápasy.

Přestože určité úpravy stadionu již proběhly, členové novoměstského fotbalového klubu mají ještě další představy o tom, co by se mělo vylepšit. „V budoucnu by se měl dodělat hlavně přístupový chodník. A rádi bychom, kdyby se opravila tribuna. Vejdou se na ni asi dvě stovky diváků a bylo by dobré ji nějakým způsobem vylepšit," podotkl Jaroslav Michal.

Na stavební úpravy kabin získal fotbalový klub dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Celkové náklady se vyšplhaly na pět milionů korun. „Další část, která se nyní dokončuje, je vybavení vnitřních prostor. Na nábytek, pračky, sušičky na dresy a další nezbytnosti jsme dostali od města čtyři sta tisíc a dalších tři sta tisíc korun dáváme ze svého," upřesnil Jaroslav Michal.

Novoměstští fotbalisté tak budou mít alespoň na čas vystaráno. „Stadion v centru města má tradici a tím, že nyní byly zrekonstruovány kabiny, se definitivně rozhodlo o tom, že novoměstský fotbal se bude i nadále hrát na tradičním hřišti. To ale neznamená, že Město nepotřebuje také nové tréninkové hřiště," souhlasil novoměstský starosta Michal Šmarda s tím, že vybudovat ve Městě ještě jednu hrací plochu pro fotbalisty je nutné.

Nové tréninkové hřiště, co by sloužilo fotbalistům v každém ročním období, má být umístěné v blízkosti Vysočina Areny, pod sjezdovku na Harusově kopci. „Pro tuto lokalitu jsme se rozhodli proto, že další hrací plocha by se vedle stadionu prostě nevešla," vysvětlil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Fotbalisté se na tréninkové hřiště pokusí opět získat dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Celkové náklady na nové hřiště s umělým povrchem, s oplocením a osvětlením a se základním zázemím by se měly pohybovat okolo třiceti milionů korun. „Dotace by mohla činit tak dvaadvacet milionů korun. Pokud bychom ji získali, museli bychom sehnat ještě další peníze a předpokládáme, že naší velkou oporou by mohlo být město," vyjádřil se Jaroslav Michal.

Pro mládež

„Hrací plochu s umělým povrchem bychom využívali zejména na tréninky mládeže, cesty do Radešínské Svratky bychom pak asi omezili. Ale ještě není jisté, jak se to vyvine," upřesnil předseda fotbalového klubu.

Otázka fotbalového stadionu je v Novém Městě nastolena už dlouhodobě. Původní záměr vybudovat za městem nový fotbalový areál s hracím i tréninkovým hřištěm získával postupně jinou podobu.

„Druhou variantou bylo nechat hrací hřiště tam, kde je, a tréninkové hřiště postavit mimo město. To nakonec zvítězilo a my jsme se rozhodli to podpořit, i když taková investice je nad finanční možnosti města. Že by se stavělo pouze za peníze města, to je naprosto nereálné. Je možné stavět jenom v případě, že se fotbalistům podaří sehnat dotaci," doplnil Michal Šmarda.