Pokud jste ještě utkání v hasičském fotbale neviděli, napravte to. Přicházíte o jedinečný zážitek. Na Žďársku přitom máte jedinečnou příležitost novou hru spatřit. „Hasičský fotbal se hraje jen ve třech místech v Česku. V Mostě, ve Svratce a u nás,“ usmál se velitel Sboru dobrovolných hasičů z Pohledce Jiří Klouda. Právě v malé vsi u Nového Města na Moravě se v sobotu v netradiční hasičské disciplíně soupeřilo už popáté. „My jsme hru okoukali ve Svratce. Svratečtí v Mostě a tam se hasičský fotbal dostal z Německa,“ vysvětlil Jiří Klouda.

Šest proti šesti
Proti sobě se staví týmy o šesti hráčích se třemi proudnicemi. Hřiště v Pohledci je umístěno na dně vodní nádrže. „V pohledecké aréně,“ nedá na zázemí místních hasičů dopustit jejich šéf. V pohledecké nádrži je dno ve dvou hloubkách. „V mělčí části stavíme hřiště, z hlubiny bereme vodu. U nás se hraje na betonu, na kterém je kvůli ochraně hadic před prodřením ještě položen koberec. No zkrátka máme nejhezčí hřiště pro hasičský fotbal v republice,“ nechal se slyšet Jiří Klouda

Pravidla hasičského fotbalu jsou jednoduchá. Rozhodčí pískne a vhodí míč na hrací plochu. V ten moment pouští hasiči vodu v hadicích a tlakem vody se ho snaží dostat za brankovou čáru soupeře. Hrají se dva poločasy, které trvají dvě minuty. Mužstva si mění strany. A za čtyři minuty toho mají hasiči dost. „V hadicích je vysoký tlak a není legrace je v rukách udržet, natož směřovat proud vody přesně do míče. Přitom musí rychle přebíhat ze strany na stranu,“ upozornil šéf hasičů z Pohledce. Když „fotbalisté“ ztratí kontrolu nad hadicí, voda smáčí diváky. Přínos nového sportu pro hasiče? „Naučí se výborně manipulovat s proudnicí,“ uvedl Klouda.

Sedmnáct družstev bojovalo v Pohledci v sobotu celé odpoledne. Počasí ale hasičům nepřálo. „Vedro z minulého týdne by se k hasičskému fotbalu, kdy se mácháme ve vodě několik hodin, hodilo více. Ale hasiči nejsou žádné padavky,“ mávl rukou Klouda při vzpomínce na jeden ročník turnaje ve Svratce, kdy „po sobě“ stříkali fotbalisté vodou v sedmi stupních Celsia. „Voda hasičům nevadí,“ potvrdil Jan Kostečka ze Sboru dobrovolných hasičů Žďár nad Sázavou 2 Zámek. „Už jsem v Pohledci potřetí, tak jsme se zaměřili hlavně na taktickou přípravu,“ řekl Jan Kostečka v průběhu turnaje. A vyplatilo se. Žďárští hasiči totiž turnaj vyhráli, když porazili favorizovaný sbor ze Sedliště.

„Vítězná taktika? Být rychlejší než soupeř. První zasáhnout proudem míč a spojit síly tří proudů v jeden a dotlačit tak balón za brankovou čáru soupeře,“ sdělil Kostečka. Jeho čistě mužské družstvo se ale muselo po cestě za prvenstvím vypořádat i s nástrahami, které mu připravily ženy.   Hasičský fotbal v Pohledci se totiž hrál bez rozdílu pohlaví. „No snažíme se,“ odpověděl na otázku, jestli šetří ženská družstva Jan Kostečka. Realita ale byla trochu jiná. Komu mohli, tomu to žďárští v sobotu „nandali“.

Aplaus pro ženy
Okamžiky slávy si ale  užívaly i hasičky. Třeba ty ze Sněžného. „Gól!“ řvali nadšeně diváci, když vstřelenou brankou v závěru utkání zpečetilo družstvo výhru nad jednou z mužských šestek. „Příprava nebyla žádná. Prostě jsme na ně vlítly,“ neskrývala radost z vítězství nad týmem chlapů Lucie Harvánková ze Sboru dobrovolných hasičů ze Sněžného. „No nejme žádné bábovky,“ nechala se slyšet její kolegyně Andrea Klímová. „A zahřeje to u srdíčka,“ okomentovala bouřlivý aplaus diváků. Pro hasiče, jejich doprovod a početné řady diváků se v Pohledci v sobotu odpoledne u vodní nádrže točilo pivo, ohřívaly klobásy a ořezávala vepřová kýta. Večer se v areálu konala zábava.