Na neočekávanou návštěvu se tak v době nemoci mohou „těšit“ například pracovníci svratecké fabriky Mars. „Chystáme se toto prověřování v brzké době zavést. Zaměstnance si budeme ke kontrole vybírat namátkově. Rozhodně k tomuto kroku ale nepřistupujeme proto, že bychom měli nějaké špatné zkušenosti. Chceme tomu prostě pouze předcházet,“ vysvětlil ředitel Leoš Holas.

Kontrolovat budou i úředníky

S kontrolami na neschopence by měli počítat také pracovníci žďárské dopravní společnosti Zdar. „Rozhodně ale nepůjde o nic pravidelného. Prověřovat budeme pouze ty zaměstnance, u nichž budeme mít nějaké podezření. V žádném případě se nechystáme zřizovat nějakou instituci kontrolorů,“ uvedl vedoucí personálního oddělení Stanislav Novotný s tím, že se simulanty či s lidmi, kteří nedodržují pracovní neschopnost, problémy nemají.

„Co si vzpomínám, řešili jsme tady za posledních pět let pouze dva takové případy,“ doplnil.

Kontrolám neujdou ani žďárští úředníci. Jak ale řekl tajemník Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou Jan Havlík, stejně jako ve společnosti Zdar, nebudou „návštěvy“ marodů nijak pravidelné.

„Kontroly budou probíhat pouze u těch, které budeme z něčeho podezírat. Já bych byl ale spíš pro to, že by například v době chřipkové epidemie měli naši pracovníci třeba dva dny volna, aby do práce nechodili s kašlem,“ podotkl Jan Havlík.

Už přes měsíc také platí to, že první tři dny je pacient na neschopence zcela zadarmo. Dalších jedenáct dní mu náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel. Pokud zjistí, že pracovník simuluje nebo není v době nemoci tam, kde mu nařídil lékař, může mu ji snížit. O kolik, je už pouze na zaměstnavateli. Od patnáctého dne nemoci pak vyplácí dávky stát.