Tentokrát jde o dvanáct metrů dlouhý stroj značky SOR NB 12 City, jehož pořízení je také ve hře v rámci obnovy vozového parku žďárské přepravní společnosti ZDAR. Stejně jako tomu bylo v případě prvního modelu „na zkoušku“ – vozidla IVECO Crossway LE, mohou i nyní lidé sdělovat své poznatky zástupcům firmy.

„Zatím se nám sešly desítky reakcí. Vzhledem k faktu, že druhý autobus je na rozdíl od prvního plně nízkopodlažní, jsou na něj reakce pochopitelně pozitivnější,“ uvedl Bohumil Havlík ředitel Závodu dopravy společnosti ZDAR. První testovací vůz byl totiž nízkopodlažní jenom ve své přední části, což vadilo hlavně lidem s horší pohyblivostí při nastupování. Oproti prvnímu modelu je však vozidlo SOR dražší.

„V tomto případě musíme diskutovat s městem o tom, zda volit vyšší cenu a plný komfort, nebo nižší pořizovací náklady a jenom částečně nízkopodlažní autobus,“ konstatoval Bohumil Havlík s tím, že konečné slovo padne až poté, co budou otestovány i zbývající dva stroje značek Mercedes a Solaris.

Podoba zkušebních autobusů včetně toho značky SOR, jenž bude ulice města křižovat do neděle 3. dubna, není ale definitivní. Dopravce může dodavatele v rámci jeho možností požádat o uzpůsobení místním podmínkám.

„Například prostor, který je určen pro kočárky nebo invalidní vozíky, lze zmenšit a nahradit jej částečně sedačkami, čímž se navýší kapacita,“ vysvětlil Lukáš Německý, vedoucí pravidelné autobusové dopravy společnosti ZDAR.

Umístění těchto sedaček nízko nad podlahou by tak vyšlo vstříc těm cestujícím, kterým vadí sedadla na vyšších stupíncích. Zredukovat lze v případě modelu SOR NB 12 City také počet dveří. Těch je u testovacího vozu kvůli snazšímu a rychlejšímu vystupování čtvero. Další autobus MHD „na zkoušku“ si lidé budou moci vyzkoušet počátkem příštího týdne. Své názory a dojmy z jednotlivých modelů mohou posílat na email bus@zdar.cz nebo volat na číslo 566 696 160.