„Na festivalu se představí na osmdesát středních, odborných a vyšších odborných škol i učilišť," informovala Marcela Lorencová, ředitelka Kultury Žďár, jež akci pořádá. Ve Žďáře se tradičně prezentují nejenom školy z regionu. „Upřednostňujeme širokou a pestrou nabídku, aby si každý mohl vybrat. Někomu se třeba zalíbí obor, který nabízí jenom jedna škola v republice, a my jsme rádi, že se zrovna u nás prezentuje," přiblížila ředitelka Lorencová.

U stánků jednotlivých škol v domě kultury budou rovněž k vidění velmi oblíbené ukázky dovedností studentů, zejména z učňovských oborů, jako jsou například kadeřnice, kosmetičky, cukráři, barmani a řada dalších.

V letošním roce se Festival vzdělávání spojí s akcí Den otevřených dveří firem Žďárska, kdy zaměstnavatelé nabízejí zájemcům možnost exkurzí přímo v jednotlivých provozech. Tato akce se poprvé uskutečnila loni v září.

Letos se do dne otevřených dveří zapojily žďárské společnosti DEL, Enpeka, Hettich, PKS holding, Teleflex, Tokoz a Zdar.

„V loňském roce, kdy tato akce proběhla poprvé, využilo možnost navštívit provoz firem bezmála pět set studentů. Zájem o prohlídky byl nad očekávání," řekl generální ředitel firmy Zdar Richard Latislav.

Den otevřených dveří firem Žďárska bude mít v době konání Festivalu vzdělávání stanoviště přímo před Domem kultury. Odtud budou autobusy zájemce zdarma rozvážet do firem na prohlídky a prezentace a pak zase zpět. S tím je spojená i možnost výhry, protože školáci v každé společnosti obdrží doklad, na jehož základě mohou být o půl páté odpoledne vylosováni v soutěži o hodnotný mobilní telefony.

„Ve Žďáře je možné pracovat v oborech, ve kterých se dá celoživotně růst a dosáhnout skutečné odbornosti a profesionality. Žáky a jejich rodiče chceme pobídnout k zamyšlení, o jaké lidi trh práce opravdu stojí a které obory mají perspektivu," řekl patron akce Constantin Kinský.