Školní stánky zaplnily velký sál, balkon i foyer Domu kultury. „Osobně jsem z této akce nadšená. Byla jsem tady na festivalu vzdělávání už několikrát, a vždy jsem ocenila, že se zúčastňuje tolik škol. Děti tak mohou najít i obor, který by je zajímal, ale zatím třeba ani nevěděly, že je vůbec možné ho studovat," řekla Kateřina Dostálová z Nového Města na Moravě. Na „školní veletrh" přišla s dceru Moniku, která nyní chodí do deváté třídy základní školy.
„Líbí se mi, že tady vidíme tolik možností na jednom místě, a že se školy mohou představit tak zblízka. Bavilo mě chodit mezi jejich stánky. Uvažovala jsem zatím hlavně o gymnáziu, ale tady mě zrovna zaujalo třeba interiérové designérství jihlavské střední uměleckoprůmyslové školy," usmála se Monika Dostálová.
Škol, které se na festivalu snažily zaujmout potenciální studenty, do Žďáru přijelo čtyřiaosmdesát, z Vysočiny a dalších pěti krajů. Paleta studijních oborů byla opět různorodá, návštěvníci se zajímali o obory tradiční i o prezentace škol, které mají ojedinělé zaměření a nejsou tolik známé. To „pravé ořechové" si tam tak měl z čeho vybírat snad každý budoucí středoškolák. „Já díky tomuto festivalu studuji svůj vysněný obor," usmíval se Ivo Solař z Bystřice nad Pernštejnem, student druhého ročníku litomyšlské střední školy zahradnické a technické. Svou školu ochotně zájemcům představil, a bylo jich požehnaně, student je totiž vítal s exotickou užovkou v ruce. „Vždy mě zajímala zvířata, ta exotická obzvlášť, také jich pár chovám. Tady jsem zjistil, že existuje studijní obor Chovatelství cizokrajných zvířat, a nebylo nad čím váhat. Škola je skvělá a moc se mi tam líbí," dodal Ivo Solař.
„Na zdejší festival vzdělávání jezdíme pravidelně a rádi. Podle mě takové akce vítají všichni, školy se mohou představit, budoucí studenti získají informace," řekla Deníku Zuzana Siwková ze zahradnické a technické školy v Litomyšli.