Zahájení bystřického festivalu se uskuteční v pátek 21. října v 16 hodin. O půl hodiny později začne první z bloků filmů z netradiční-ho prostředí, náročných a adrenalinových sportovních disciplín a zajímavých míst naší planety.

„Páteční večer zpestří beseda s cestovatelem Václavem Turkem o Transsibiřské magistrále, která začne v 19 hodin. Od 21 hodin pak přijde na řadu další filmový blok," informoval Miloslav Vrána, předseda horolezeckého oddílu Lezci z Vysočiny, který podnik s bystřickou radnicí a tamním skautským oddílem Klen spolupořádá.

V sobotu se mohou zájemci těšit na tradiční akci pro veřejnost na umělé stěně ve sportovní hale, kde si mohou od půl jedné odpoledne až do tří hodin zdarma vyzkoušet lezení. Letošní rok je outdoorový festival také nově spojen s aktivitou nazvanou Všechno jde, i když jinak, která je určená nejenom pro handicapované lidi. Sportovní dopoledne je naplánováno od 10 do 13 hodin.

Ve 14 hodin se ve velkém sále kulturního domu odehraje slavnostní zahájení druhého festivalového dne a o hodinu později přijde na řadu další z filmových bloků. Na sobotní besedu do Bystřice přijede už podruhé cestovatel a polárník Václav Sůra. Zatímco před třemi lety seznámil posluchače se sibiřským Omjakonem nejchladnějším místem

na světě s nejnižší teplotou -71 °C, nyní se s posluchači přijede podělit o svůj poslední zážitek, kterým byl letošní přechod zamrzlého jezera Khuvsghul v šamanské oblastí severního Mongolska. Jeho vyprávění bude doplněno fotografiemi.

„Vypadá to, že spolu se svým parťákem Petrem Horkým drží světový rekord, neboť není známo, že by se někomu podařilo přejít 150 kilometrovou trasu ve třicetistupňových mrazech bez pomoci," připomněl Miloslav Vrána. Závěrečný sobotní blok filmů začne po besedě od 20 hodin.

Při outdoorovém festivalu budou v Bystřici promítnuty dvě desítky filmů v celkové délce 501 minut. Dále se uskuteční dvě besedy a v prostorách kulturního domu představí výrobky různých společností, které se zabývají výrobou a prodejem outdoorového vybavení. Svoji činnost přiblíží rovněž místní horolezecký i skautský oddíl a chybět nebude ani dětský koutek s lezeckou stěnou.