„Rasismus v sobě ukrývá kromě násilí také diskriminaci. Nemusí se nutně jednat jenom o fyzické útoky, ale často jde o drobné posměšky, ponižování a potlačování sebevědomí. Chceme o tom se studenty a mladými lidmi mluvit, musíme do slovníku mladé generace vnést slovo tolerance a porozumění. Uvědomujeme si, že nejlepší způsob, jak na něco poukázat, je debata, osobní příběh, obrázky, svědectví a také podpora známých osobností, kteří s námi souhlasí,“ přibližuje důvody zvoleného letošního tématu ředitel festivalu Tomáš Forýtek a dodává, že záštitu nad festivalem letos převzal ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Ve čtvrtek 12. listopadu zahájí festival o půl osmé v Městském divadle ve Žďáru nad Sázavou světoznámá houslistka Gabriela Demeterová. Podle ní vychází rasismus z vnitřního strachu, že někdo je jiný než my. „Pocházím z maďarsko-moravské rodiny, takže jsem kontakt s jinými etniky vnímala zcela jako samozřejmost,“ svěřila se Demeterová

Organizátoři připravili několik desítek programů a aktivit, které se uskuteční po celé Vysočině. Jedná se filmové projekce, koncerty, besedy s odborníky ve školách a divadelní představení. Bližší program je na www.modredny.cz.

zdroj: Eva Fruhwirtová, Commservis.com, s.r.o.