Faraónský běh, který již léta organizují žďárští dobrovolní hasiči, má ukázat zdatnost účastníků, zvláště pak hasičů. A odtud také pramení název akce - faraóni, pokud chtěli i nadále vládnout, museli totiž rovněž obhajovat svoji fyzickou zdatnost a dokázat tak, že jim vládnutí i nadále přísluší. „Ale v neposlední řadě tam jde o legraci, hlavně pro děti, které mezi účastníky dominují,“ popsal za pořadatele Marek Entlicher z SDH Žďár nad Sázavou II – Zámek.

Zdolat opravdu pořádný kopec, na nějž vede více než osm desítek schodů, dá podle něj zabrat. „Ti, kterým jde o fyzický výkon, si tak rozhodně přijdou na své,“ podotkl Marek Entlicher, mimo jiné i dlouholetý držitel rekordu – schody už zdolal za méně než sedmnáct vteřin. Kdysi také platilo pravidlo, že dospělí hasiči, již měli čas vyšší než třicet sekund, museli platit „tekutou pokutu“. „Teď už to trochu flákají a zapojují se hlavně děti,“ dodal se smíchem Marek Entlicher.

Ilustrační foto
Muž usedl za volant, ač byl pod vlivem alkoholu

Faraónský běh neláká pouze místní, na akci se sjíždějí i sbory z okolí. Tento rok mají dorazit třeba hasiči z Jam, Polničky nebo Nového Města na Moravě. Otestovat svoji rychlost a vytrvalost může ale také veřejnost. Klání začíná hodinu po poledni, je však třeba počítat s časem na prezenci. Závodníci budou rozděleni do devíti kategorií, přičemž pro vítěze jsou připraveny poháry. Malou pozornost ale získá každý účastník běhu.