Jednou z obcí, ze které se její obyvatelé od čtvrtka nedostanou přímo do Nového Města, patří Vlachovice. „Komplikace si najde ten, kdo je najít chce. Ta uzavírka nás chrání a pomáhá překotnému přesunu lidí. Mně nevadí a místní si na to u nás za ty roky zvykli,“ řekl Deníku starosta Jan Petr. Vlachovičtí, kteří se na šampionát chystají, tak musí jet do centra dění přes sousední obec Rokytno.

Starosta Petr zároveň upozornil, že letos nebude ve Vlachovicích fungovat parkoviště. „V zimě u nás běžně míváme připravené parkoviště pro běžkaře. Jsou zvyklí ho využívat i fanoušci biatlonu. Letos se ale nepodařilo parkoviště vytvořit. Takže kdo by ho chtěl využít, má smůlu,“ varoval turisty před zajížďkou starosta. Sportovní nadšenci mohou k zaparkování využít přilehlé louky nedaleko Vysočina areny. O tom aktuálně rozhodli organizátoři kvůli předpovědi počasí na nejbližší dny.

Omezení zažijí návštěvníci zdejší nemocnice. Horní parkoviště je totiž pro veřejnost uzavřené od středy 1. března. Klienti nemocnice proto musí využít dolní parkoviště nebo najít místo v přilehlých ulicích.

S tím, že nepůjde v Novém Městě snadno zaparkovat, obyvatelé počítají. „Za ty roky jsme na to zvyklí. Pár dní bude okolí narvané. Je poznat, že tu je najednou o tisíce lidí více. Zaparkovat tu nejde ani běžně, takže teď to bude znásobené. Chování turistů naštěstí bývá v pohodě. Možná tomu i pomáhá nedostatek restaurací. Díky tomu bývá spíš klid,“ přiblížil Michal Kadlec, který pracuje poblíž Žďárské ulice, kudy davy návštěvníků proudí.

Po celou dobu trvání biatlonových závodů budou mezi Žďárem nad Sázavou, Fryšavou a Třemi Studněmi diváky kyvadlově přepravovat také autobusy. „Do areálu i z něj budou vjíždět a vyjíždět vozidla týmů, pozvaných hostů, novinářů, zásobování i organizátorů. Z těchto důvodů se mohou také na silnicích tvořit kolony, které prodlouží obvyklé dojezdové časy,“ připomenul Jan Skřička z organizátorského týmu.

Spoje mezi Žďárem nad Sázavou a Vysočina arenou:

Linka 1 = nástupní místo vlakové nádraží (před prodejnou A U T O . . . )
Linka 2 = nástupní místo u OC Halva

Časy odjezdu prvních spojů ze Žďáru směr Vysočina arena:

2. a 3. března – 12:30 (15:15 odjezd posledního spoje směr Vysočina arena)
4. března – 10:00
5. března – 08:00
Intervaly odjezdů budou dle potřeby nebo po naplnění spoje.

Odjezdy posledního spoje z Vysočina areny směr Žďár nad Sázavou:

2. a 3. března – 20:30
4. března – 19:00
5. března – 18:00

Spoje mezi Fryšavou a Vysočina arenou:
Linka 3 = nástupní místa Fryšava / Tři Studně / Vlachovice

Časy odjezdu prvních spojů z Fryšavy směr Vysočina arena:
2. a 3. března – 13:30 (15:15 odjezd posledního spoje směr Vysočina arena)
4. března – 11:00
5. března – 09:00
Intervaly odjezdů budou dle potřeby nebo po naplnění spoje.

Odjezdy posledního spoje z Vysočina areny směr Fryšava:

2. a 3. března – 20:30
4. března – 19:00
5. března – 18:00