Lyžařská sezona na Fajtově kopci odstartovala na začátku ledna a aktuálně se sportovcům nabízejí hned tři spojené svahy. Ten hlavní bývá vždy vyhrazen příchozím lyžařům, na sousední svazích mohou lidé vidět trénující mládež místního i dalších sjezdařských klubů a svůj prostor mají v areálu také nejmenší lyžaři na dětském svahu s mini vlekem. „Na sjezdovkách nyní panují skvělé podmínky, máme v průměru šedesát až sedmdesát centimetrů sněhu," ujistil Jiří Novotný, předseda Ski klubu Velké Meziříčí

Lepší a delší sjezd

yžaři, kteří na Fajtův kopec míří každoročně, zaznamenali na svahu několik podstatných vylepšení. Patří mezi ně především rozšíření celého areálu a prodloužení dojezdu. „Díky tomu, že se nám podařilo vykoupit pozemek pod sjezdovkou, máme dnes asi o padesát metrů delší dojezd a zároveň jsme změnili i systém nastupování na vlek. Sjezdovka je dnes delší, příjemnější a také bezpečnější," dodal Jiří Novotný. Ještě než Fajtův kopec pokryl sníh, v létě se hitem na jeho vrcholu stala nová rozhledna, otevřená uprostřed turistické sezony. „Za půl roku provozu na rozhlednu vystoupalo dvacet tisíc lidí, což je nádherné číslo," pochvaloval si Novotný. Část návštěvníků může nahoru zadarmo. Jde o dárce z řad soukromých osob, firem a institucí, které na stavbu rozhledny finančně přispěli. Jména těch, kteří věnovali na stavbu peníze, jsou uvedena na schodech rozhledny a na tabuli dárců.

Rozhledna je přístupná celoročně, tedy i v zimě, pokud na kopci nepanují zvlášť nepříznivé podmínky. „Díky tomu, že je rozhledna součástí našeho lyžařského areálu, můžeme si ji dovolit nechat otevřenou, protože ji máme pod kontrolou. Náš personál ji každý den udržuje v takové kondici, aby byla pro návštěvníky bezpečná. Pečlivě sledujeme klimatické podmínky, a pokud by byly nebezpečné, tak bychom rozhlednu neotevřeli. Taková situace však letos ještě nenastala," dodal Jiří Novotný.

Přestože si více návštěvníků Fajtova kopce v době návštěvy Deníku užívalo lyžování, pár odvážlivců přeci jen výstup podniklo. „Nedalo mi to, abych nahoru nevylezla. Přeci jen, rozhledny bývají v zimě většinou zavřené a vidět z výšky zimní přírodu je docela vzácné," nechala se slyšet Petra Nováková z Nového Města na Moravě.

Šestatřicetimetrová věž ve tvaru šroubovice stála přibližně devět milionů korun. Stavba je koncipována tak, aby z ní bylo vidět i na další výraznou dominantu Velkého Meziříčí – dálniční most Vysočina z roku 1978 překlenující údolí řeky Oslavy.

Na Fajtově kopci se lyžuje denně od 8 do 20 hodin, při větším počtu lyžařů se provoz prodlužuje. V pátek a v sobotu je vlek v provozu standarně do 21 hodin.

Příští víkend se na svahu uskuteční oblíbená zabíjačka. „Je to akce, na kterou se vždy sjíždí velký počet návštěvníků. Rád bych tedy pozval veřejnost na parádní lyžování a skvělé vepřové hody," dodal Jiří Novotný.