Oprava objektu, jenž se stane pobočkou Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, byla dokončena loni na sklonku roku, původní termín byl až jaro 2013. „Předpokládali jsme, že už nyní tam budeme stěhovat jednotlivé sbírkové předměty, ale vlhkost uvnitř kolem sedmdesáti procent nám to bohužel znemožnila," vysvětlila starostka Dagmar Zvěřinová. Jak zároveň poznamenala, vzhledem k tomu, že na stavbu dostali kolaudační rozhodnutí, částečný provoz v ní může být zahájen dříve než v plánované druhé polovině srpna.

Cestovní ruch

Týká se to například dřívějšího využití přednáškového sálu. „Místnost pro vzdělávací činnost dětí a mládeže dosud pracovníkům chyběla. Muzeum tohoto typu by podobnou aktivitu určitě dělat mělo," tvrdí Zvěřinová.

Zájemcům nabídne zázemí Moučkova domu, který se nachází pouze několik desítek metrů od stávajícího sídla regionálního muzea, stálou expozici mapující historii okresního města a přírody regionu Žďárských vrchů, což bude podle radnice z hlediska cestovního ruchu velkým přínosem. Budou tak zveřejněny doposud nevystavované předměty, protože na ně nebylo místo. Navíc expozice tohoto charakteru v regionu chybí, je zde jen expozice o historii zámku Žďáru umístěna v jeho areálu. „Historie je mým velkým koníčkem, takže se těším, co zajímavého a cenného nám lidé z muzea v nové pobočce ukáží," podotkl Vladimír Částka mladší.

V souvislosti s otevřením další výstavní plochy bude mít muzeum více zaměstnanců. Nyní tam pracuje šest osob, přičemž jedna důchodkyně na úklid má zkrácený úvazek. Nově půjde o navýšení o 1,25 pracovního úvazku, a to v souladu se závazkem, jenž má město vůči regionálnímu operačnímu programu na základě čerpání dotace na obnovu jedné z nejstarších budov na území Žďáru.

„Rekonstrukce vyšla celkově na 7,5 milionu korun včetně mobiliáře s tím, že drtivá část peněz šla z dotace. Město dalo kolem 1,5 milionu korun," uvedl Brychta.