„Okolo 20. září bychom měli nasednout na trajekt, který nás přepraví do Gruzie. Do té doby ale musím ušlapat dva a půl tisíce kilometrů. V Gruzii musíme zvládnout na kole dalších šest set kilometrů. A po překročení ruských hranic dalších zhruba tři sta kilometrů pod kopec. Počítáme, že na úpatí hory budeme asi 2. října a hned začneme s aklimatizačními výstupy. Budeme mít zhruba čtyři dny na to, abychom dosáhli vrcholu. 10. října už odlétáme z Rostova na Donu zpět," popsal plán trasy novoměstský horolezec a držitel Koruny Himálaje Radek Jaroš, který se ale na dalekou cestu nevydal sám.

„Mám s sebou tři spolujezdce a spolulezce. Doprovázet mě bude moje přítelkyně Olga Růžičková, pak Pavel Prokop z Nového Města na Moravě a Pavel Henrych z Mladé Boleslavi," prozradil další členy týmu Radek Jaroš. „Navíc se ke mně přidaly více než tři desítky lidí, kteří s námi pojedou alespoň kousek cesty," doplnil Jaroš.

Výstup na vrchol Elbrusu je jedním z cílů, které Radku Jarošovi dopomohou k získání Koruny světa. Na cestu bylo nutné se důkladně vybavit. „Nebereme toho moc, ale doprovodné vozidlo je zaplněno až po střechu. Máme s sebou i dvě náhradní kola, věci na stanování a samozřejmě horolezecký materiál. A nezapomněl jsem ani na med z Vysočiny," pousmál se Radek Jaroš.

Poprvé se mezi členy expedice zařadila i přítelkyně novoměstského horolezce Olga Růžičková. „Je to moje premiéra. Radek mi to navrhl proto, že miluji kolo, tohle bude naše největší společná sportovní aktivita. Já mám kolo ráda odmalička, dokonce jsem se na něm jela i rozvádět. A byla jsem tam rychleji, než vlak," prozradila s úsměvem Olda Růžičková. „Kolo je pro mě největší výzva. Jestli pak dojdu až na vrchol Elbrusu, to ještě uvidíme," dodala horolezcova přítelkyně.

Výprava Radka Jaroše ale není zaměřená pouze na dosažení dalšího cíle, je spojena také s charitou. „Díky mobilní aplikaci Pomáhej pohybem a díky tomu, že našlapu spoustu kilometrů, bude věnováno sto tisíc korun na potřebné v Novém Městě na Moravě," potvrdil Radek Jaroš.

Na startovní čáru ve Vysočina Areně se společně s Radkem Jarošem postavily desítky cyklistů. Výpravu odstartovala horolezcova maminka, která tvrdí, že vztah ke sportu získal Radek po ní. „Má to v genech, já jsem hrála závodně volejbal, jezdila štafety na lyžích, házela oštěpem a dělala jsem i judo. Dnes už jen sem tam jezdím na kole a pořád si slibuji, že začnu cvičit," přiznala se pětasedmdesátiletá Anna Jarošová.

Spolu s Radkem Jarošem vyjeli i další jezdci. „Radek je kamarád, tak jsme ho přišli podpořit. Pojedeme ale jen kousek a pak se vrátíme," řekl Josef Drdla z Nového Města na Moravě, kterého doprovázel jeho šestiletý vnuk Tomáš Kříž.