Oblíbená jména se v průběhu let obměňovala. Například v roce 1968 mezi děvčaty vedly Jany, Martiny a Renáty, chlapci byli nejčastěji pojmenováváni jako Petr, Martin nebo Jiří. O třicet let později ženskému žebříčku vévodily Terezy, Kateřiny a Kristýny, u kluků si rodiče nejčastěji vybírali mezi Janem, Tomášem a Martinem.

Skutečnost, že léty se obliba jmen mění, dokládá i statistika jmen současných maminek a tatínků. Nyní se maminky vysočinských novorozenců nejčastěji jmenují Jana, Petra a Lenka; tátové jsou Martinové, Pavlové, Petrové a Jiří.

Na Žďársku se rodiče při pojmenovávání svých potomků drží při zemi. Exotická či neobvyklá jména si vybírají zřídka, i když fantazii se v podstatě meze nekladou.

Tedy pokud zvláštní jméno schválí matrika. „Budoucí rodiče přijdou a podívají se do knihy jazykově ověřených jmen, kterých je už několik tisíc. Pamatuji si jenom jeden případ, kdy bylo třeba schválení,“ uvedla bystřická matrikářka Lenka Martincová.

Jsou–li oba rodiče dítěte cizí státní příslušníci, mohou si svého potomka pojmenovat, jak chtějí; zákon se vztahuje jenom na české státní příslušníky. Pokud si rodiče nevyberou z povolených jmen, matrika si může vyžádat doložení původu pojmenování. „Se spornými případy se o radu obracíme na doktorku Knappovou,“ sdělila velkomeziříčská matrikářka Zlatuše Indrová.

Rozhodne matrika

Jazykovědkyně, soudní znalkyně a také autorka stěžejní knihy jmen s názvem Jak se bude vaše dítě jmenovat, Miloslava Knappová však upozornila, že rozhodující slovo má matrika. „Záleží na posudku matrikáře, v případě pochybností může rodiče požádat, aby nějakým způsobem doložili původ vybraného jména,“ uvedla Knappová.

Cizokrajná jména rodiče svým potomkům dávají především v případě, že jeden z partnerů je cizinec.

Na Žďársku tak žijí například Joshuové, Jackové, Francesky či Dmitrijové. Celkem běžné jsou už Vanessy, a to i s jedním s, Elly nebo Nicoly (nebo také Nicol), a to i v případech českých rodičů.

Na Žďársku se rodí také Lukasové či Tobiasové. Občas však také nekritičtí rodiče ve snaze být světoví zabrousí do titulků, které vidí na filmovém plátně.
„Inspirace filmem nebo slavnými jmény ze světa showbussinesu není tak častá, ale přece jenom někdy výběr křestního pojmenování poznamená. Pokud však neobvyklé jméno doplní klasické české příjmení, výsledek nakonec bývá spíše komický než ohromující,“ vyjádřila se k problematice cizích jmen u českých dětí socioložka Martina Lesáková.

-----------------

NEJČASTĚJI DÁVANÁ JMÉNA

Děvčata
1.Tereza
2. Kateřina
3. Eliška

Chlapci

1. Jakub
2. Jan
3. Tomáš

Neobvyklá jména

Joshua, Jack, Franceska, Dmitrij, Saxana, Ella, Charlie, Tobias