Kromě této památky UNESCO dostaly v kraji stejný štítek letos v březnu ještě například Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou, Lipnice nad Sázavou, Telč. V Česku další významné památky: Karlštejn, Litomyšl, Český Krumlov nebo Hluboká nad Vltavou.

Pochybení soudu

Předběžné opatření si vyžádala soukromá firma Protocol Service, se kterou jsou památkáři ve sporu o pronájem zahrad Pražského hradu. Spor trvá už od roku 2006.

Že by stát o vzácné památky, včetně poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, přišel, ale nehrozí. Podle památkářů je už celá věc právně vyřešena.

Městský soud v Praze v červenci tohoto roku rozhodl, že předběžné opatření, jež bylo příčinou návrhu exekuce, neplatné. Chybí pouze výmaz této skutečnosti z katastru nemovitostí. „Ten byl podán dvanáctého srpna 2009. Dodnes ale nebyl proveden,“ vyjádřil se k celé kauze Libor Karásek, ředitel Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, který žďárskou památku spravuje. Návrh exekuce měl zrušit Obvodní soud pro Prahu 1. Během více než pěti měsíců ale nereagoval.

„Důvody, proč v této věci nebylo jednáno, neznám,“ uvedla pro ČTK v úterý mluvčí obvodního soudu Michaela Wenzlová. Dodala, že návrh na zápis exekuce do katastru podává pověřený exekutor. „Nechápu, proč je na veškerém majetku,“ řekla pro ČTK mluvčí s tím, že soudkyně vydala rozhodnutí o zastavení exekučního řízení.

Za chybu výpověď

Jednu z pracovnic Obvodního soudu pro Prahu 1, která zdržení zavinila, čeká výpověď. Druhá přijde o osobní ohodnocení. Podkud se teď žádná ze stran sporu neodvolá, nabude rozhodnutí právní moci do 15 dnů a bude sděleno exekutorovi. Ten by na katastrální úřad měl poslat oznámení o tom, že exekuce byla ukončena, a plomba by měla být vymazána.

Exekutor Vojtěch Jaroš se k případu odmítl vyjádřit. O zápisu exekuce na Zelenou horu neměli ve Žďáře nad Sázavou před zveřejněním informací v médiích ani ponětí. „Zprávy o situaci ohledně exekuce na Zelenou horu jsem se dočetla až v novinách. Samozřejmě mě to překvapilo,“ nechala se slyšet senátorka a místostarostka Dagmar Zvěřinová s tím, že celá záležitost je podle ní politováníhodná a měla by se v Praze co nejrychleji dořešit.

Na žďárské památce zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nikdo cedulky, které označují zabavený majetek, nenajde. I tak jsou ale památkáři nyní v obtížné situaci. Starosti jim kvůli exekuci dělá například plánování převodů nepotřebných technických pozemků a budov nebo získávání dotací z unie. Ty ročně činí stovky milionů korun.

„Problém by nastal v okamžiku, kdy bychom s majetkem chtěli nějak disponovat, třeba v žádostech o dotace, to bychom kvůli exekuci nemohli,“ vysvětlil kastelán hradu Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík. Jako první o exekuci na významné české památky, včetně Zelené hory, upozornily Lidové noviny.