„Zrovna včera jsme to s manželem počítali a zjistili jsme, že nám zdražování pěkně zahýbe pěněženkami. Dvě stovky za měsíc se někomu možná zdají málo, ale ročně to dělá kolem dvou tisíc tří set korun. A to už nějaká částka je, zvláště máte-li dítě a platy jsou tady malé,“ stěžuje si Jaroslava Vondráčková.

Na Žďársku je dodavatelem elektrické energie akciová společnost E.ON Energie, která bude u tarifních zákazníků zvyšovat ceny o 16,5 procenta.

Ceny na burzách

„Nejpodstatnějším důvodem celkového růstu ceny elektřiny pro zákazníky je značně se zvyšující nákupní cena silové elektřiny na energetických burzách. Elektřina se stále více stává běžným obchodním zbožím, jehož cena se i v České republice řídí podle nabídky a poptávky na evropských trzích,“ vysvětlil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Energetická společnost E.ON totiž nemá žádné vlastní výrobní kapacity, a z tohoto důvodu je nucena nakupovat skoro celý objem elektřiny externě, tedy přes energetickou burzu nebo nezávislé výrobce energie.

Ekologická daň

„Naše skupina nemůže měnit ceny prostřednictvím interních opatření vlastní výroby, ale je nucena nakupovat za ceny stanovené trhem,“ dodavá Vladimír Vácha. A právě na burzách v Praze a Lipsku, od nichž E.ON energii nakupuje, vzrostly meziročně ceny o celých čtyřicet procent.

Dalším důvodem zdražování je podle společnosti E.ON také ekologická daň, jež postihuje suroviny, které jsou potřeba pro výrobu elektřiny a zároveň zatěžují životní prostředí – v České republice je to především uhlí. Zvyšující se daně uvalené na tyto suroviny se tedy postupně odrážejí také ve velkoobchodních cenách.

Rostoucí ceny elektrické energie však nepocítí pouze domácnosti, významně zasáhne také firmy a organizace. Ty mohou očekávat platby vyšší zhruba o osmnáct procent.

-----------

Jak E.ON zdražoval elektřinu v posledních letech:

2006 9,5 %
2007 8,7 %
2008 11,1 %
2009 16,5 %

Zdroj: E.ON