Vysočina se možná dočká zcela nové kuriózní značky. Deník navrhl její podobu pro Pavlov na Jihlavsku, kde větrné elektrárny ohrožují život a majetek lidí, protože z jejich vrtulí odlétají přes dva metry velké kusy ledu. Foto: DENÍK/Libor Plíhal
Koláž: DENÍK/Pavel Hurda
|
Ta pak až ve dvoumetrových kusech odlétá desítky metrů daleko. Letící kry tak ohrožují provoz na blízké silnici.
„Odstavili jsme ji. Co budeme dělat dál, je naše technická záležitost,“ uvedl velmi stručně obchodní ředitel a provozovatel větrných elektráren (VTE) APB Plzeň Petr Březina.
Na záležitost jako první upozornil Deník ve středu. Problém s námrazou se objevil již minulý týden ve čtvrtek a pátek. Svědci hovoří, že viděli odlétat z vrtulí přes dva metry dlouhé kusy ledu, které dopadaly až za blízkou silnici. Některé kusy přistály na vozovce. Podle Zděňka Svobody z Občanského sdružení Františky může led z vrtulí odlétat rychlostí až 200 kilometrů za hodinu.
Nové značení
V úterý odpoledne proto silničáři místo označili výstražnou cedulí s doplňkovou značkou, která upozorňuje na padající námrazu.
„Inverze byla minulý týden tři dny. Ta samá situace se může opakovat znovu. Děláme sice kolem silnice kontroly, ale nikoho nenapadne zkoumat, od čeho jsou díry v poli,“ upozornil vedoucí krajských silničářů Zdeněk Vacek. Ten nařídil svým lidem, aby do Pavlova jezdili častěji.
Pokud se totiž na silnici objeví nečekaná překážka, například v podobě kusu ledu, tak za to nesou odpovědnost silničáři. V případě, že by letící kus ledu narazil do auta, nesl by odpovědnost provozovatel VTE.
„Provozovatele bych zavřel. Pokud elektrárnu nedokáže zabezpečit, musí ji odstavit na dobu nezbytně nutnou,“ řekl Deníku krajský zastupitel Libor Joukl (ČSSD).
Provozovatel, firma APB, odmítla případ blíže komentovat s tím, že je to jejich soukromá věc. Úředníci z odboru dopravy jihlavského magistrátu vyzvali firmu, aby neprodleně zajistila bezpečnost v okolí elektráren. „Pokud to nezvládnou jinými prostředky, budou muset provoz elektráren zastavit,“ domnívá se vedoucí odboru Ján Tinka.
Čtěte také:
Politici se shodují: větrníky nechceme