VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dveře kina Vysočina ve Žďáře se zavřely

Žďár nad Sázavou - Nejdříve 15. září bude zřejmé, co se bude dál dít se žďárským kinem Vysočina. To je od začátku měsíce mimo provoz.

3.9.2014
SDÍLEJ:

Kino Vysočina.Foto: archiv

„V úterý 9. září nám bude představen návrh architekta, jak by mělo kino v budoucnu vypadat jako celek. Potom, 15. září, jej projedná rada. Do té doby se v kině nic dělat nezačne, abychom například neopravili elektrorozvody, a pak zjistili, že je potřeba je vést jinak," informoval žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Ten dodal, že je rovněž třeba připravit časový harmonogram prací a studii finanční náročnosti oprav.

Jisté tak zatím je pouze to, že od 1. ledna příštího roku kino převezme do správy příspěvková organizace města Kultura Žďár a že v něm radnice hodlá v budoucnu dál promítat. Ale to až poté, co objekt projde vnitřní přestavbou, protože více než půl století staré zařízení vyžaduje rekonstrukci interiérů, nejdříve ze všeho elektrorozvodů. „Pro tento účel má město v letošním rozpočtu vyčleněno 3,5 milionu korun. Předpokládáme, že vlivem výběrového řízení se podaří částku snížit, takže nám ještě zbude na rekonstrukci sociálního zařízení," nastínil představy radnice místostarosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

Do kina město v minulých letech vložilo nemalé peníze, ať už se jednalo o digitalizaci či zateplení objektu. Další stavební úpravy se mají provádět po etapách podle dostupných finančních prostředků. „Máme sice v kině digitální obraz i zvuk, což je skvělé, ale to není všechno. Kromě sociálního zařízení je nutné vyřešit nový systém vytápění objektu či přebudovat hlediště. Navíc objekt bude patrně sloužit i k dalším účelům, než pouze k promítání filmů," řekla starostka města Dagmar Zvěřinová.

Uvažovanými možnostmi je například úprava sálu do stylu kinokavárny, přičemž by se v něm mohly rovněž konat přednášky a besedy a vyloučena není ani možnost přenosů velkých koncertů, operních představení či sportovních akcí. Záleží na shodě radních a zastupitelů, jak se postaví k návrhu řešení interiéru biografu.

V současné době má Kino Vysočina kapacitu 530 lidí, což je na aktuální poměry zbytečně moc. „Doba se změnila, lidé už masově do biografu nechodí jako dřív, mají i řadu dalších aktivit. Stačilo by tedy nějakých 250 až 300 sedadel, ale podstatně pohodlnějších, než jsou ty stávající," poznamenal Jaromír Brychta.

Vizí žďárského místostarosty Ladislava Bárty je zase výhledová spolupráce s veřejností při výběru vhodných sedaček do kinosálu. „Například bychom si vypůjčili několik vzorků sedadel, aby si je lidé mohli vyzkoušet a pak diskutovat, který typ by byl v kině nejvhodnější. Když se tímto způsobem budou sami podílet na tom, jak by žďárské kino mělo vypadat, získají k němu úplně jiný vztah," dodal místostarosta Bárta.

-----------------

Kino Vysočina

Kino Vysočina postavily Pozemní stavby, stálo 4 miliony korun. Biograf zahájil provoz 15. 8. 1963 širokoúhlým a barevným slovenským filmem Jánošík. V prvních 10 letech navštívily 9568 představení přes dva miliony diváků. Žďárská radnice do modernizace kina v roce 2011 vložila 4,5 milionu za digitalizaci. Dlouholetý provozovatel kina Ladislav Jenšík vypověděl městu k 1. 9. 2014 smlouvu o převzetí provozování kina uvažovali radní už několik let. Nyní je biograf zavřený, od 1. 1. 2015 jej oficiálně převezme Kultura Žďár.

Autor: Lenka Mašová

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení