„Týká se to dvou staveb, a to Jelínkovy vily a vily naproti gymnáziu v Sokolovské ulici,“ informoval starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

Není snad Meziříčana, který by Jelínkovu vilu neznal. Stavba vznikala mezi léty 1904 a 1907. Od roku 2004 sídlí v nově zrekonstruované budově hotel a pivovar. „Jelínkovu vilu tady zná každý. Přiznám se ale, že vily naproti gymnáziu jsem si dříve vůbec nevšiml, a to kolem ní denně chodím. Přitom je opravdu zajímavá,“ nechal se slyšet Pavel Němec z Velkého Meziříčí.

Kraj Vysočina s návrhem projektu týkajících se slavných vil oslovila umělecká agentura Foibos. Ta má na svém „kontě“ v rámci celorepublikového projektu také propagaci zajímavých architektonických objektů v dalších krajích republiky.

Od 3. října do 2. listopadu pak bude v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě otevřena výstava, která přiblíží architekturu rodinného bydlení, osudy stavebníků, stavitelů a majitelů slavných vil.

Putovní výstava

První finance na projekt zástupci kraje Vysočina vyčlenili už loni. „V loňském roce to bylo sto padesát tisíc korun na knihu, letos sto padesát tisíc na přípravu a realizaci expozice. Výstava bude putovní, začne v Jihlavě a pak se přesune do dalších měst Vysočiny,“ uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Při příležitosti otevření výstavy se uskuteční rovněž křest knihy nazvané Slavné vily kraje Vysočina.

Cílem publikace je představit dosud méně známou tvář moderní architektury kraje Vysočina, historii rodinných sídel a životních příběhů a osudů domů i jejich majitelů.

Kniha vyjde v nakladatelské edici agentury Foibos. Jsou v ní prezentována významná architektonická díla a objekty, bez ohledu na dobu vzniku. „Projekt Slavné vily Čech, Moravy a Slezska se uskutečňuje pod patronátem Livie Klausové a pod záštitou ministra kultury Václava Jehličky,“ upřesnil starosta František Bradáč.

Lucie Kučerová, Lenka Mašová