Pro mnohé místní však sloupy sloužily jako orientační body. „Bereme stožáry jako orientační bod. Určitě pomáhají i turistům. Jsou dobře vidět ze všech stran,“ uvedl již dříve Tomáš Veselý z Nového Města na Moravě. Jiní však zastávají názor, že stožáry do krajiny Žďárských vrchů nepatří.

Sloupy byly povolené pouze jako dočasná stavba. „Už asi přes deset let jsou v nelegálním stavu. Stavba měla být odstraněná a její životnost nebyla nikdy prodloužená. Nyní se v podstatě se naplnila jejich dočasnost a stožáry byly odstraněné,“ řekl ředitel správy CHKO Václav Hlaváč.

Unikátní stanice slouží k měření námrazy.
Studnice: dva ze tří měřicích stožárů zmizí z krajiny. Kdy není jasné

Co bude s prostředním sloupem, stále není jasné. „Nyní jednáme se společností EGÚ Brno, která unikátní pozorovací stanici provozuje. Vnímáme, že ta měření, která provádějí, jsou důležitá a významná. Musíme najít kompromis, aby stavba neúměrně nepoškozovala krajinný ráz a jednáme o tom, za jakých podmínek by tam ten sloup mohl zůstat,“ sdělil Hlaváč.

Světový unikát

Společnost EGÚ Brno už správě CHKO Žďárské vrchy předložila návrhy, které nyní budou vyhodnocovat z hlediska dopadů na krajinný ráz a následně bude o třetím stožáru rozhodnuto.

Tenhle stožár už námrazu nezměří.
Námrazové stožáry u Studnic se poroučely k zemi. Podívejte, jak mizí z krajiny

Studnice, kde stožáry stály, jsou místní částí Nového Města na Moravě. Vedení města stožáry bourat nechtělo. „My jsme byli od začátku proti tomu, aby se to bouralo. Byli jsme přesvědčení o tom, že tam stožáry patří. Nicméně respektujeme názor CHKO Žďárské vrchy. Pokud oni povolí, aby ten třetí stožár zůstal, tak budeme rádi,“ vyjádřil názor starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Stanice u Nového Města na Moravě byla světovým unikátem. Vyrostla v roce 1929, tehdy se jednalo jen o dřevěné tyče. V roce 1980 na jejich místě vyrostly tři kovové stožáry. Data o námraze se zaznamenávají od roku 1946.