První zájemci o očkování proti onemocnění Covid-19 budou týmem zdravotníků odbavení ve dvanáct hodin. Kromě očkovacího centra ve sportovní hale funguje na Žďársku ještě jedno v areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Provoz obou míst zajišťuje Nemocnice Nové Město na Moravě. „Ve žďárském očkovacím centru bude pracovat pět očkovacích týmů, v nemocnici v očkování pokračují dva týmy. Ještě máme mobilní očkovací tým, který dokončuje očkování v domovech pro seniory. Máme osm očkovacích týmů, což je personálně velmi náročné,“ sdělila ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

V očkovacích týmech jsou různí lékaři. „Jsou jak z řad nemocnice, jde ale i ambulantní specialisty, praktické lékaře a zubaře nebo členy Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Díky jejich ochotě se nám daří provozy obou center personálně zajistit,“ doplnila Věra Palečková.

Budoucí kapacita očkovacího centra ve Žďáře nad Sázavou je nastavena na zhruba pět set osob denně. Bude otevřeno sedm dní v týdnu. „Ve všední dny zatím od dvanácti do dvaceti hodin a o víkendech od půl osmé do patnácti hodin. V případě potřeby, dostatečného množství vakcín a zájmu o očkování ze stran veřejnosti jsme připraveni rozšířit kapacitu na dvanáct hodin 7 dní v týdnu,“ upřesňuje Věra Palečková.

Očkovací centrum vybudovalo město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Krajem Vysočina. „Hala TJ na Bouchalkách je výhodná hned z několika důvodů. Dostatečná kapacita parkoviště, bezbariérový přístup, prostory vhodné velikostí i možnost souběžného provozu centra i vlastní plochy pro sport, pokud se obnoví činnost. I proto je očkovací centrum v prvním patře a je stavebně odděleno od zbytku haly. Jediné, koho centrum omezí, budou stolní tenisti a šachisti, a ti mají zajištěny náhradní prostory,“ uvedl starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Průchod centrem ve Žďáře nad Sázavou je jednosměrný ve směru od sídliště Libušín směrem k zimnímu stadionu. Vlevo od vstupu je administrativní místnost, dále je samotné očkovací centrum s pěti očkovacími týmy a stejným počtem očkovacích stanic, na druhé straně budovy vlevo v zasedací místnosti je připravena odpočívárna po očkování.