„Mysleli jsme si, že je to mládě poštolky a že si pro něj přiletí rodiče. Dávali jsme mu najíst, ale nereagovalo, a nakonec přestalo vydávat i skřeky. Zavolali jsme proto městskou policii, která si ho odvezla,“ uvedl spolumajitel hostince Miloš Brabec.
Záhadu vyřešili až v Záchranné stanici živočichů Pasíčka v Boru u Skutče. „Je to vzácné zvíře - ostříž lesní. Ostříži dorůstají tak třiceti centimetrů, takže už se nejedná o mládě, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pravděpodobně do něčeho narazil. Má rozdrcený levý kloub na křídle, který jsme mu zafixovali, ale úplně spravit nepůjde,“ popsal stav zvířete vedoucí záchranné stanice Josef Cach.
Ostříž lesní tedy bude muset zůstat ve stanici. „Doplní expozici živých živočichů, která slouží k ekologické výchově mládeže,“ upřesnil Josef Cach. Důvodem zranění byl pravděpodobně lov. „Pronásleduje jiřičky nebo vlaštovky, proto se asi dostal i do blízkosti domů, a tam do něčeho narazil. Jinak se s nimi setkáváme velice zřídka. Je to jeden z nejvzácnějších dravců hnízdících v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy,“ doplnil Jaromír Čejka ze Správy CHKO.
„Na Vysočině jsou ostříži vidět opravdu málokdy, je to kriticky ohrožený druh, který se do záchranných stanic dostane málokdy. Případů, kdy do něčeho narazí a zraní se, bývá také málo,“ dodal Josef Cach ze Záchranné stanice živočichů Pasíčka.
Ostříž lesní
Encyklopedie ho popisují jako dravého ptáka, velkého jako holub. Za letu se podobá sokolu stěhovavému. Létá rychlými údery křídel, nikdy se netřepetá na místě. Žije řídce v lesnatých a kulturních krajinách s lesy. Loví v otevřené krajině, mnohdy nad vodní hladinou. Hnízdí jednou ročně, v květnu až červnu. Hnízdo si sám nestaví, využívá hnízda jiných ptáků umístěná co nejvýše na stromech. V České republice hnízdí odhadem tři sta párů. Živí se převážně drobnými ptáky a hmyzem. Ostříž lesní je tažný pták. Ze zimovišť se vrací počátkem května a odlétá v září.