Měsíčně přitom za mazlíčky utratí tisíce korun. „Nejčastěji to je za jídlo nebo veterináře. K němu brzy štěňátka povedu. Pak samozřejmě nechybí ani hračky. Neumím si představit, že bych na nich šetřila. To radši omezím sebe,“ dodala se smíchem Sobotková.

Že ceny krmiv rostou potvrdili Deníku v prodejně SuperZoo v jihlavském nákupním centru Aventin. „Ano, ceny vzrostly, snažili jsem se je ale zvedat postupně, takže nešlo o žádný prudký nárůst. V poslední době pozoruji spíš vyšší zájem o kvalitnější a dražší krmiva, lidé za svoje mazlíčky rádi zaplatí. Myslím si, že mnozí utrácí ještě víc peněz než třeba před rokem,“ srovnávala manažerka prodejny Barbora Marková.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Drahé granule. Na mazlíčcích začala na Jihlavsku šetřit jen část chovatelů

U části chovatelů je ovšem všudypřítomné zdražování důvodem přechodu na ekonomičtější variantu krmiva, všiml si Daniel Sedlák z jihlavské prodejny Lord Basset. „Od koronavirové krize u nás vzrostly ceny krmiv asi o patnáct procent, od války na Ukrajině o dalších patnáct. Přechod k levnějším variantám pozorujeme asi u každého desátého zákazníka. Na druhou stranu, odklon od lepších značek není nikterak zásadní,“ přiblížil změny na Vysočině Sedlák.

Průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. To jsou podle jihlavského veterináře Františka Kostky nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem. Potřebné informace, čím psy a kočky krmit, jsou přitom podle něj veřejně dostupné a je jich dostatek. „Vyplatí se přijímat rady zkušenějších chovatelů a veterinářů, ověřovat si zdroje a zjišťovat, co je pro mé zvíře nejlepší,“ poradil Kostka.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Větší balení granulí, méně hraček. Na zvířatech Třebíčané šetří jen minimálně

Také on vypozoroval, že většina lidí na svých mazlíčcích ani v době zhoršené ekonomické situace nešetří. „Naprostá většina majitelů se snaží dopřát svým zvířecím kamarádům to nejlepší. Snaha ušetřit je na druhou stranu přirozená a ne pokaždé musí být nutně ke škodě věci. Vždy záleží hlavně na tom, které krmivo vyhovuje konkrétnímu zvířeti,“ vyjádřil se veterinář Kostka.

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chodu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Na nejlepších přátelích se nemá šetřit, říká majitel dvou psů z Pelhřimova

Příklady ceny krmiv

  • Rasco Premium Adult Large 67 Kč/kg
  • Prospera Plus Sensitive 80 Kč/kg
  • Ontario Adult Medium Fish & Rice 97 Kč/kg
  • Lord Basset: Brit Premium Dog by Nature Adult 70 Kč/kg
  • TOW Sierra Mtn. Canine 122 Kč/kg
  • N&D Ocean Dog Adult M/L Salmon & Cod & Melon 205 Kč/kg

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.