Organizátoři soutěž přesunuli z technických důvodů. Na jejím zajištění spolupracuje s klubem žďárská příspěvková organizace Sportis, která se stará o přípravu ledové dráhy na rychlobruslařském oválu u zimního stadionu. „Ledová trať není hotová. Přípravy zdržel sníh, který začal ve středu padat. Pod ním zůstal led mokrý, a kvůli vodě nebylo možné na něj vjet s potřebnou technikou. Připravit dráhu do soboty se tedy už nestihne," vysvětlila ve čtvrtek Nikola Adlerová, mluvčí žďárské radnice.

„Od čtvrtka jsme s přihlášenými týmy domlouvali, jestli se i po změně termínu budou moci závodu zúčastnit. Jsme rádi, že to nakonec vyšlo většině z nich, takže se posádky i diváci mohou těšit na zajímavý závod," řekl Vladimír Ehl. Z původně přihlášených 18 posádek jich na startu bude 15. Zúčastní se i slovenský tým Ľadový drak, 4. ročník závodu tak bude nejen mistrovstvím republiky (už potřetí), ale zároveň poprvé mistrovstvím Evropy. „Prodloužili jsme ještě termín přihlášek, do středy 18. ledna se mohou zájemci zapsat," dodal Ehl za pořadatele.

Předpověď počasí je zatím pro dokončení příprav kvalitní tratě příznivá. Ani doprovodný program se nemění. „Musíme jen sehnat moderátora. Roman Dopita, který tradičně závody moderuje, na nový termín neměl volno," zmínil Ehl. Příchozí se mohou těšit třeba na ohňovou show od Draco Ardens, ceny pro vítěze vytvořil umělecký sklář Oldřich Šimpach ze škrdlovické hutě U Hrocha.

Unikátní závod

Klání dračích saní je podle pořadatelů jedinečné v Evropě a kromě Číny i ve světě. Závodit se bude na sto metrů dlouhé ledové trati, dvoje saně poskytne Windsurfing Club. „Vyrobili jsme je sami, podle obrázků těch čínských na internetu. Tentokrát jsme my tak trochu kopírovali Čínu," usmál se Vladimír Ehl.

Saně obsadí 11 lidí - 10 závodníků, kteří je po ledě „ženou" tak, že se odpichují hůlkami s hroty, a bubeník, jenž jim udává tempo. Závodníci musejí na startu pořádně zabrat. "Ale jakmile se saně rozjedou, kloužou pak po ledě skoro stejně rychle jako dračí lodě po vodní hladině," doplnil také Vladimír Ehl. Ve smíšené posádce dračích saní (firemní týmy a kategorie "fun") musejí podle pravidel závodit nejméně dvě ženy.