Nová lokalita podle organizátorů slibuje divákům vyšší komfort. Na soutěž to především nebudou mít daleko, řada fanoušků se proto vydá k vodě pěšky anebo hromadnou dopravou, čímž odpadnou problémy s parkováním. Celkově je současné zázemí Pilské nádrže na vysoké úrovni. „Areál je srovnatelný s evropskými standardy, naopak Velké Dářko svojí kulturou a vybavením uvízlo v minulosti," konstatoval prezident Windsurfing clubu Velké Dářko Vladimír Ehl.

Protože však pořadatelé počítají s velkým zájmem publika, celou infrastrukturu Piláku ještě posílí. Lidé se tak nemusejí obávat, že by na akci například chyběl dostatek mobilních toalet.

Co se týče samotné změny místa konání, nechtějí ji organizátoři příliš komentovat. „Zkrátka zkusit se má všechno, ačkoliv Dářko milujeme, tak Pilská nádrž je pro nás nyní velmi přijatelná lokalita a jsme rádi, že nás žďárská radnice přijala," dodal Ehl.

Do devátého ročníku závodu bylo při uzávěrce článku přihlášeno 46 posádek. Pořadatelé si účast chválí. „Zaplaťpánbůh za to. Loni jsme sice měli dvaapadesát posádek, ale i tak je letošní stav tím lepším průměrem. Především jsme rádi, že se posádky přizpůsobily posunutí termínu závodu až na samotný konec prázdnin. V předešlých ročnících se startovalo o týden dříve," dodal Vladimír Ehl.

Závody na Žďársku si vybudovaly silné renomé. „Z poměrně malého klání se postupem času stal festival dračích lodí," řekl Roman Dopita, spoluzakladatel akce. Soutěž dnes patří k největším svého druhu v Česku i na Slovensku a tomu odpovídá i doprovodný program.

Pořadatelé slibují den naplněný adrenalinovými zážitky. Mimo samotných závodů dračích lodí je připraveno mnoho doprovodných aktivit od sobotní půl deváté ráno až do noční zábavy v Party stanu.

Podtitul letošního ročníku závodů nese název V duchu duchů. „Protože naši akci podpořilo Muzeum pražských pověstí a strašidel, mohou se děti i dospělí se těšit na akce tematicky zaměřené na duchovno, alchymii a pohádky," upozornil Vladimír Ehl.

Neoficiálně se začíná se již dnes. Od patnácti hodin jsou na programu tréninkové jízdy dračích lodí, organizátoři však pamatují i na diváky. Pro ně připravili doprovodný program, který v začne v 19 hodin Oldies diskotékou a skončí posezením v Party stanu.

V sobotu soutěž odstartuje zahajovacím ceremoniálem s pyrotechnickými efekty, chybět nebude tradiční tanec draka, vystoupí i fakír, a mezi diváky k večeru seskočí „dračí paragáni". Po setmění je pak připravené představení s názvem Probouzet Golema.

Během soutěžního dne jsou zároveň připravené rovněž vyhlídkové lety vrtulníkem a balonem. „Dračí" den zakončí ohňostroj na téma Duch.

Program

Závody dračích lodí

Pilská nádrž (28. a 29. srpna)

Vstupné:

osoba od 15 let 100 Kč

dítě od 6 do 15 let 50 Kč

(vstupné platí i na večerní vystoupení)

Samostatné vstupné na večerní vystoupení 50 Kč osoba

Parkoviště před Pilskou nádrží a před Tokozem zdarma, ostatní parkování 50 Kč den.

Pátek

15:00 19:00 tréninkové jízdy

19:00 22:00 Oldies disco

22:00 24:00 posezení v party stanu

Sobota

8:20 zahajovací ceremoniál pyrotechnické efekty; uvítání pražských strašidel, alchymistů a mágů

9:00 první start dračích lodí

10:30 zahájení doprovodného programu

10:30-18:00 soutěžní koutek kam mohou kdykoli přijít děti

10:30 18:00 vyhlídkové lety vrtulníkem

10:30 18:00 vyhlídkové lety balonem na laně

11:00 Alchymistická show I.

13:00 Tanec draka (dle pauzy v závodu dračích lodí)

14:00 Fakír show

18:30 Dračí seskok aeroklub Jihlava

19:00 slavnostní vyhlášení výsledků, ukončení závodu

20:00 Oldies disco

21:30 Probouzení Golema

21:40 Ohňová show

22:00 Ohňostroj