„Úsek chodníku dlouhý asi tři sta metrů bude hotový ještě v letošním roce, jedná se o počin v rámci zvýšení bezpečnosti chodců,“ sdělil místostarosta Josef Vojta.

Na tuto první etapu výstavby naváže druhá, na kterou chtějí Bystřičtí žádat o finanční příspěvek v příštím roce. „Tam to bude trochu problém s dodržením bezbariérovosti chodníku, která je v rámci přidělení dotačního titulu nezbytná. Jedná se totiž o úsek, kde se komunikace svažuje,“ připomněl starosta Bystřice Karel Pačiska.

„To se bude muset nejdříve projektově vyřešit, možná tam pak navézt zeminu a sklon minimalizovat, nebo vymyslet něco podobného,“ poznamenal starosta.

Závěrečnou etapou výstavby chodníku směřujícímu k Domanínku je zhotovení nového povrchu silnice včetně mostu přes řeku Bystřici. V tomto případě nad případným státním příspěvkem visí otazník. „Dotaci, kterou jsme získali na první etapu chodníku, bereme jako velký úspěch, protože se vlastně jedná o rekonstrukci stávajícího chodníku, jeho rozšíření a zajištění bezbariérovosti. Dotace se většinou přidělují na nové stavby,“ vysvětlil místostarosta.

Obyvatel přibývá

„V každém případě je chodník nyní v dezolátním stavu a vzhledem k tomu, že se v lokalitě Rovinky stavějí další domy a přibývá obyvatel, jeho vybudování je nutné,“ dodal Josef Vojta.

Lokalita Rovinky je určena při výstavbu nových, zejména rodinných domů, kterých v těch místech v posledních letech výrazně přibylo. A podle zástupců bystřické radnice tomu bude i nadále.

Nyní však už na Rovinkách není žádná volná stavební parcela, což hodlají Bystřičtí řešit dalším odkupem pozemků směrem ke stadionu a následným vybudováním inženýrských sítí v lokalitě. Protože právě položení sítí je finančné náročné, ceny pozemků se největší pravděpodobností ze současných 550 korun za metr čtvereční v příštím roce zvýší.⋌(lm)